Wellness Vision

Hodně pracujete, jste stále v jednom kole, stres je váš nejlepší kámoš, málo spíte, jedete i přes víkend a odpočíváte, jen když už opravdu nemůžete? Pak jste na nejlepší cestě k vyhoření, infarktu nebo pořízení únavového syndromu. Pamatujte, že veškerou spotřebovanou energii musíte do těla nejdříve dodat. Jenže – umíte správně odpočívat?

Proč potřebujeme odpočinek?

Na únavu je nejlepší odpočinek a spánek. To nás učili už ve škole. Během nich tělo i váš mozek regenerují. Z organismu se vylučují toxiny a nežádoucí látky, které se v něm nashromáždily během dne.

Kvalitní odpočinek je pro lidské tělo nesmírně důležitý.

Je prevencí před mnoha vážnými nemocemi, pomáhá proti stresu, podporuje paměť a posiluje imunitní systém. Během spánku váš mozek třídí zážitky, což napomáhá jeho správné funkci a zlepšuje paměť.

Ke správné relaxaci patří i dostatek spánku

Když málo spíte a odpočíváte, koledujete si o zdravotní obtíže – nepřijdou hned, často udeří až po mnoha letech, ale o to větší silou. Chcete příklad? Některé lékařské studie tvrdí, že nedostatek spánku a kvalitního odpočinku nastřádaný během života je jednou z příčin Alzheimerovy choroby v pokročilejším věku.

Potřeba spánku i odpočinku je pro každého velmi individuální. Potřebujeme je ale všichni a bez nich nemůže naše tělo i hlava dlouhodobě fungovat.

Spánek je nenahraditelný.

Dospělý organismus si pro obnovu fyzických i psychických sil žádá okolo 7 – 8 hodin denně. Nemusíte spát v jednom kuse a v noci. Pokud vám vyhovuje více krátkých zdřímnutí během dne a vaše práce to umožňuje (nejste řidič autobusu nebo pilot dopravního letadla), směle do toho!

Pravidelný odpočinek prodlužuje život.

Odpočívárna ve vašem saunovém koutku

Jak nejlépe odpočívat, abyste byli fit a zdraví

Odpočinek není to, že sebou po večeři plácnete před televizi, do ruky si vezmete mobilní telefon a kontrolujete, co je nového na sociálních sítích. Odpočinek není ani to, že člověk přemítá, co se dnes povedlo, co ne a plánuje, co bude dělat zítra, pozítří, o víkendu, příští měsíc…

Aby měl odpočinek smysl a byl pro tělo přínosem, musí být velmi podobný stavu, do kterého se tělo dostává během spánku.

Odpočinout si musí nejen tělo, ale i mysl.

Nejlepší je úplně vypnout.

Naučte se správně relaxovat a odpočívat

Nic nedělat a na nic nemyslet. Podobně, jako když vypnete počítač. Ideální odpočinek je s minimálními vjemy a v pohodlné poloze. Pomáhá ticho, klid a minimum rušivých podnětů.

Takto kvalitně odpočívat není možné na kdejakém rušném místě. V obývacím pokoji, kde neustále někdo chodí nebo běží televize, to nepůjde. Pro dokonalý odpočinek a relaxaci je ideální klidné místo, kde nejsou lidé a kde budete zcela sami.

Alespoň chvíli.

Může to být někde v přírodě. Jenže takový vhodný kousek přírody nemá k dispozici každý nebo bývá vzdálené notný kus cesty.

A právě proto lidé vymysleli odpočívárny.

 

Odpočívárna – jediný doping, který vám doporučí i váš lékař

Odpočívárna je místnost nebo kus zahrady či terasy, kde můžete v klidu a tichu nabrat ztracené síly a relaxovat. V odpočívárně se uvolníte a zapomenete na spěch i starosti všedního dne.

S takovým místem jste se již určitě setkali v každém lepším hotelovém wellness. Wellness s odpočívárnou nabízí například tradiční luxusní hotel Savoy v centru Prahy nebo saunový svět v Chateau Monty Spa v Mariánských Lázních.

Pokud byste někdy v budoucnu plánovali nějaké menší domácí wellness k sobě domů, určitě na odpočívárnu nezapomeňte. Hodí se nejen po procedurách jako je sauna, ale i po koupeli ve vířivce anebo pro odpočinek jen tak.

My se však dále podíváme na samotnou odpočívárnu.

Domácí relaxační centrum

Jak by měla odpočívárna vypadat a co v ní nesmí chybět?

Můžete cvičit jógu, běhat pro zdraví nebo si vyčistit hlavu jízdou na kole po horách. Ale dokonalý odpočinek člověk zažije jen tam, kde je opravdový klid a kde jsou pro lenošivé nicnedělání ideální podmínky.

Důležitá poučka zní: odpočívárna nemusí být velká.

Stačí malá místnost, kde budete mít pohodlné lůžko nebo alespoň křeslo.

Pokud to vaše finanční možnosti dovolí, pořiďte si stěnu nebo její část z himálajských solných cihel – obyčejnou odpočívárnu tak rázem proměníte v dokonalé prostředí s blahodárnými účinky na vaše dýchací cesty.

Vaše plíce a průdušky vás budou milovat.

Zeď z himalajských solných cihliček

Teplota v odpočívárně by se měla pohybovat kolem 35°C a vlhkost vzduchu by měla být kolem 55 %. Pro její zvýšení můžete použít zvlhčovač vzduchu.

Osvětlení by mělo být tlumené, nejlépe nepřímé. Výborným řešením je RGB LED osvětlení, kde si můžete nastavit libovolnou barvu světla. Říká se tomu color terapie a různé barvy světla se využívají při rehabilitaci. Vynechte však raději modrou barvu – ta nemá na odpočinek dobrý vliv.

Pro kvalitní odpočinek je podstatné i ticho nebo možnost tlumené relaxační hudby. To napomůže navodit požadovanou atmosféru a snadněji se tak dostanete do klidové fáze.

Napomoci také může aromaterapie – esenciální vůně dokáží měnit náladu, stav mysli a někteří lidé věří, že mají pozitivní vliv i na některé fyzické obtíže.

Požadovaný účinek odpočinku se dostaví postupně.

Důležitá je pravidelnost a důslednost. Léčebná a regenerační síla lidského těla je úžasná a ohromná. Bez toho, aniž byste vy sami chtěli zůstat celý život fit a zdraví, to však vaše tělo samo nezvládne. Musíte mu pomáhat. Stále a intenzivně.

CHCI WELLNESS SNŮ
Od dokonalé relaxace
vás dělí už jen jeden krok.

Kontaktujte nás a realizujte s námi své sny!

#

+420 257 327 220

#

Františka Diviše 1275/1a
Uhříněves, Praha 10