Wellness Vision

Pokud plánujete saunu, nezapomeňte do svého wellness zařadit i ochlazovnu. Protože, aby mělo saunování maximální účinek na vaše zdraví, musíte své tělo po potící terapii správně zchladit.

Sauna bez ochlazovny je jako šampaňské bez bublinek

Největší tradici má saunování ve Skandinávii. Například Finové dodnes svá rozpálená těla ochlazují tou nejjednodušší cestou – v zamrzlém jezeře vysekají díru do ledu, které říkají avanto.

A po každém saunování do avanta naskáčou a prudce ochladí svá rozpálená těla. Pro našince to vypadá jako nějaký krutý obřad, ale toto rychlé ochlazení má zdravotní význam.

ochlazovna jako součást wellness

Když vstoupíte do sauny, vaše tělo se začne, kvůli vysoké teplotě prostředí, zahřívat. Postupně, od svrchní kůže stále hlouběji. Srdce vám začne tlouci rychleji, stoupne tlak v oběhové soustavě. Tělo zčervená – to proto, že krev se dostává až na povrch těla. V kůži se otevírají póry, začnete se potit a spolu s potem váš organismus vylučuje toxiny a škodlivé látky.

V sauně se vaše tělo cítí podobně jako třeba během tréninku ve fitness: srdce místo běžných 60 tepů za minutu tluče dvakrát až třikrát rychleji.

ochlazení po saunování je důležité

Abyste dostali po saunování tělo rychleji do normálu, je potřeba jej ochladit. Ochlazením se organismus zklidní, zpomalí se srdeční tep, sníží se tělesná teplota, stáhnou se cévy a rychleji se okysličí krev.

Odměnou pro vás je výrazný pocit celkového osvěžení.

A po ochlazení můžete zpátky do sauny a celý proces saunování a ochlazení opakovat tolikrát, kolikrát vám to bude příjemné. Je nutné naslouchat pozorně signálům svého organismu a nic nepřehánět.

Prudké změny teplot vaše tělo postupně „trénují“ a to se začne bránit tím, že zvyšuje svoji obranyschopnost a posiluje imunitní systém.

ochlazovna jako součást wellness

Celý proces střídání teplot (tj. saunování a ochlazování) pomáhá vašemu tělu:

  • podporuje krevní oběh
  • stimuluje a zlepšuje funkci ledvin
  • okysličuje krev a trénuje plíce
  • otužuje, nepřekvapí vás letní vedra ani zimní mráz
  • zvyšuje imunitu a ochranu proti nemocem a bakteriím

Až budete vysaunovaní dosyta, nezapomeňte na odpočinek. Opakované zahřívání je pro vaše tělo energeticky náročné. Poskytněte mu proto čas na zotavení – odpočívejte v klidu minimálně takovou dobu, po kterou jste se saunovali.

ochlazovna jako součást wellness

Všeobecně se doporučuje alespoň půl hodiny klidu, během kterého vaše tělo může regenerovat a nastartovat tak důležité ozdravné procesy.

Jak se ochlazovat?

Nehledejme v tom nic složitého. Ochlazení lze řešit dvěma základními způsoby: rychle nebo pomalu. Někomu vyhovuje tradiční rychlý způsob skokem do ledové vody, jinému zase pozvolné a pomalé ochlazení.

Naše rada zní: pokud se saunováním začínáte, vyzkoušejte nejdříve šetrnější způsob ochlazení. Začněte od nohou a postupně si ochlazujte ruce, záda, krk. Nejcitlivější je zátylek a hlava, ochlazujte je jen krátce anebo tato místa úplně vynechte a omyjte si jen tvář.

Předepsaný čas pro délku nebo způsob ochlazování neexistuje. Musíte přijít na to, co vašemu tělu a povaze vyhovuje nejlépe. V chladu byste neměli být déle než dvě minuty.

Pořídit si teplotní šok rozhodně není cílem ochlazování.

ochlazovna jako součást wellness

Ochlazovna pro dokonalé ochlazení využívá to, co nabízí sama příroda:

  • voda: nejpřirozenější způsob ochlazení je stále studená voda. Buď ve formě sprchy, polévacího vědra, ledového jezera nebo domácího bazénu či koupacího jezírka
  • sníh: v zimě lze skočit přímo do čerstvě napadané sněhové závěje, pokud chcete mít doma sníh i v létě, existuje sněhopád
  • led: ochlazování pro opravdické znalce a gurmány saunování, ledovou tříšť můžete mít buď ve speciální kádi nebo využít ledovou studnu
  • čerstvý vzduch: tento způsob funguje ale bohužel jen v zimě, kdy stačí vyjít ven a zchladit tělo proudícím vzduchem. Ale pozor na nastydnutí, průvan škodí i těm největším otužilcům.

Ochlazovací sprcha

Nejdostupnější způsob ochlazení. Sprchu má doma každý a pokud se rozhodnete pořídit si venkovní saunu, lze vodu jednoduše přivést i na zahradu nebo terasu.

Ledová sprcha bývá nejčastějším řešením pro ochlazení. Je vhodná i pokud máte problémy s vysokým krevním tlakem, pro malé děti nebo těhotné ženy.

ochlazovací sprcha

Velkou výhodou ochlazovací sprchy je to, že si přesně můžete nastavit teplotu a proud vody. Naopak nevýhoda může být, že ochlazení není prudké a efektivní.

Ochlazovací vědro

Tradiční a přitom dokonalé řešení ochlazování. Stačí zatáhnout za provázek, vědro nad vámi se otočí a na vás se vylijí litry ledové vody. Ochlazení je prudké, šokové, přesně takové, jaké by mělo být. Tento způsob má pozitivní vliv i na psychiku.

ochlazovací vědro

Dnes už je samozřejmostí, že dopouštění vědra je automatické. Jakmile se vrátí do své polohy, naplní se čerstvou ledovou vodou.

Tato metoda je však vhodná jen pokud jste zdraví a netrpíte srdečními problémy, protože voda nejdříve dopadá na nejcitlivější místo – na hlavu, což u nemocných jedinců může způsobit nepříjemné zdravotní problémy.

Sněhopád

Jen si to představte: vyjdete ze sauny a na vaše rozpálené tělo začne padat opravdický sníh. U vás doma. V létě. Kdykoli budete chtít.

Že to není možné?

Za sněhem v létě nemusíte jezdit až za polární kruh. Stačí do běžné sprchy nainstalovat speciální vyvíječ sněhu a místo vody vám bude doma padat sníh nebo malé kousky ledové tříště.

sněhopád

Jedná se o horkou novinku v ochlazování, kterou vám budou všichni v okolí závidět. Zvláště pokud budou venku taková horka, jaká panují v letošním létě.

Ochlazovací bazének

Největší výhodou ochlazování v bazénku je, že se ochlazujete postupně a přirozeně od nohou. Sami si určujete, jak hodně se do ledové vody ponoříte – zda zchladíte jen nohy nebo se potopíte celí.

ochlazovací bazének

Malý a prostorově nenáročný ochlazovací bazének jen pro jednoho je naprosto ideální řešení.

Například ochlazovací bazének Shokki má šířku jen 80 cm. Je vyroben z odolného a pevného kompozitu a díky termoizolačnímu krytu je zajištěna stálá teplota vody a zároveň se tak u venkovní instalace zabraňuje nežádoucímu zamrznutí vody.

Ochlazovací káď

Ledová koupel v dřevěné kádi naplněné ledem nebo ledovou vodou je tradice. Nyní je vnitřní vložka řešena z trvanlivějších materiálů, ale venkovní dřevěný obklad většinou zůstává.

Tento způsob ochlazování evokuje tradiční skandinávskou koupel v ledovém jezeře.

ochlazovací káď

Není zde podstatou vydržet ve studené vodě co nejdéle, ale jen se zchladit. I když zkušení saunéři vydrží v kádi i několik minut, pro běžného člověka doporučujeme se jen ochladit a jít. Jinak byste si mohli snadno uhnat zánět močových cest.

Ledová studna

S tímto řešením se můžete setkat zvláště v luxusních hotelových wellness. Jde o speciální nádobu nebo místo, která je po okraj naplněná ledovou tříští. Ta se vytváří ve speciálním generátoru za zdí a do ledové studny led padá většinou speciální nerezovou trubkou.

Ledové krystaly můžete nabírat rukama a potírat jimi horké tělo. Když máte odvahu, můžete na své holé tělo led házet. Ale i zde platí: pozor na hlavu, je citlivá a příděl ledu by jí nemusel dělat dobře.

ledová studna

Pokud hledáte pro své domácí nebo hotelové wellness řešení pro ochlazovnu, nezávazně nás kontaktujte. Realizovali jsme již spoustu malých i velkých wellness a rádi vám pomůžeme s návrhem a realizací i toho vašeho. Stačí nás kontaktovat nebo rovnou navštivte naše předváděcí wellness v Praze – Uhříněvsi.

CHCI WELLNESS SNŮ
Od dokonalé relaxace
vás dělí už jen jeden krok.

Kontaktujte nás a realizujte s námi své sny!

#

+420 257 327 220

#

Františka Diviše 1275/1a
Uhříněves, Praha 10