Wellness Vision

Chlad může být váš přítel i lékař. Stačí chtít. Studená voda dokáže povzbudit, dodá energii, zbaví chmurných myšlenek, urychluje regeneraci a pomáhá při úrazech. Otužování je bezpochyby móda, to ale neznamená, že bychom se na něj měli dívat jako na krátkodobý trend, který brzy pomine. Naopak – otužování do wellness patří od nepaměti.

Buďte zdraví jako řípa – horko a chlad jako terapie

Když se řekne wellness, většina z nás si představí místnost, kde je teplo, svíčky, vonné esence, tlumená meditační hudba. Ale wellness můžete mít i na zahradě, nemusí být v domě. Zahradní wellness v přírodě nebo na terase není tolik svázané prostorovými ani designovými možnostmi.

Zcela oprávněně je pak srdcem každého wellness finská sauna.

A tím se dostáváme k tomu hlavnímu, o čem chceme psát. Protože ke každé sauně neodmyslitelně patří ochlazovna. Bez řádného ochlazení má totiž sauna jen poloviční zdravotní účinky.

Bohužel jsme zjistili, že na ochlazovnu při navrhování wellness někteří architekti zapomínají.

Ochlazení po saunování je velmi důležité

V sauně dosahují teploty až 100 °C. Takové horko v lidském organismu startuje procesy, které mají za následek posílení imunitního systému. Není to hned, chce to chodit do sauny pravidelně, alespoň jednou týdně.

Tělo se v sauně brání horku tím, že milióny kožních pórů začnou vylučovat pot. Společně s potem z těla odchází i škodlivé látky, sůl a toxiny. Dochází k rozšíření cév, srdce začne pumpovat krev rychleji, jak se ji snaží okysličenou distribuovat po celém těle.

Organismus v sauně získává schopnost reagovat na změny teploty, čistí se a detoxikuje.

Aby byl saunovací cyklus úplný, po pobytu v sauně musí následovat ochlazení.

Pro ochlazení můžete využít ochlazovací bazének

Ve Finsku, kde má saunování tradici, jednoduše skočí do díry vysekané v ledu. Holt jsou to drsní Vikingové. U nás, kde jsou zimy krátké a mírné a ani vhodných rybníků na zchlazení není tolik, musíme o tom, jak se ochladíme, přeci jen o něco více přemýšlet.

Po sauně se ochlazujeme proto, aby se srdeční tep zklidnil, cévní systém stáhl a pleť jsme očistili od přebytečného potu a nečistot. Tímto procesem se násobí pozitivní účinky saunování, zbavíte se pravidelných podzimních a jarních chřipek a nebudete vědět, co je to rýma.

Navíc, pokud vás začne otužování bavit, můžete se ochlazovat častěji než se saunovat. Někteří naši klienti si dokonce pořizují jen samotné řešení pro ochlazování.

Proč se otužovat?

Co vám pravidelné otužování přinese? Abyste měli pořádnou porci motivace, sepíšeme vám v bodech jednotlivé výhody pro vaše zdraví:

  • snížíte riziko vzniku srdečně – cévních onemocnění, prodloužíte si život
  • zbavíte se depresí, zlepšíte svoji psychiku, budete v pohodě (při ochlazení se vylučují endorfiny a noradrenalin)
  • zlepšíte svoji imunitu (zvyšuje se aktivita T-lymfocytů a NK buněk bojujících v těle s patogeny)
  • snížíte náchylnost proti nachlazení, chřipkám a rýmě
  • zvýšíte odolnost těla vůči alergiím
  • budete mít napnutou a prokrvenou pokožku jako zamlada
  • optimalizujete svůj termoregulační systém
  • snadněji zhubnete, chlad aktivizuje spalování vnitřního tuku
  • chlad posiluje mozek, aktivizuje některá jeho centra

Začít s otužováním můžete v každém věku. Starší lidé a děti by však měli začít opatrněji a velmi zvolna. Stejně to platí, pokud máte nějaké zdravotní problémy. Pokud si nejste jisti, zda je pro vás otužování vhodné, vždy se poraďte se svým lékařem.

Ochlazení po saunování v ochlazovací sprše

Do otužování však neskákejte po hlavě! Pamatujte, že pro začátek by mělo být otužování laskavé, pozvolné. Začínejte od nohou a pomalu postupujte k horní části těla. Hlavu si do studené vody nenamáčejte, to patří až do repertoáru ostřílených otužilců.

Blahodárné působení studené vody na tělo využívá i oblíbený Kneippův chodník, který najdete v každé dobrém hotelovém wellness.

3 druhy chladové terapie

Při navrhování dobrého wellness s ochlazovnou vždy vycházíme z toho, jaký způsob ochlazení klient preferuje. Možností je několik, každá má své výhody a nevýhody, plus je nezbytné vycházet i z finančních představ zákazníka.

Ochlazování vodou

Klasický, nejdostupnější, nejpřirozenější a podle našeho názoru i nejlepší způsob ochlazení. Ve vodě se lze ochlazovat po celý rok a s minimálními náklady na provoz.

  • Ochlazovací sprcha: nenáročná na prostor, jednoduchá instalace, lze ji umístit téměř kamkoli, kde je přívod vody
  • Ochlazovací káď: velká, většinou dřevěná káď s ledovou vodou, postavená na podlaze, má tradici stovky let
  • Ochlazovací vědro: efektivní způsob ochlazení, kdy stačí zatáhnout za provázek a o dopuštění vody se pak postará automatický systém
  • Ochlazovací bazének: luxusní řešení pro náročné, díky pohodlným schůdkům se ponoříte jen tak, jak vám vyhovuje, systém hlídá i teplotu vody
  • Koupací jezírko: poskytne ochlazení tak, jak ho vymysleli ve Finsku, v zimě stačí vysekat díru do ledu, v létě je v něm voda studenější než v bazénu
  • Bazén: na aktivní ochlazování příliš nedoporučujeme

Ochlazovací vědro je efektivní způsob ochlazení

Ochlazování ledem

Jedná se o velmi přínosnou formu chladivé terapie, na druhou stranu je náročná buď na sezónní počasí (tj. lze ji aplikovat jen v zimě) anebo je náročné energeticky (výroba ledu). Lepší způsob ochlazení však nenajdete.

  • Sněhopád: speciální technologie, která dokáže vyrobit drobné ledové vločky, které pak padají shora na vaše tělo
  • Čerstvý sníh v zimě: jednoduše vystavte tělo sněhovým vločkám nebo si do něj lehněte (oblíbení jsou tzv. andělíčci, kdy zůstane otisk vašeho těla ve sněhu)
  • Kostky ledu: v mrazáku si vyrobte dostatečné množství ledových kostek nebo velký kus ledu a potírejte si pokožku a svaly

Speciální technologie pro ochlazení je sněhopád

Ochlazování vzduchem

Lze aplikovat také jen v zimě, když je vzduch dostatečně studený. Ochlazení je to však jednoduché a velmi účinné. Stačí vystavit své tělo chladnému vzduchu (ovšem nikoli průvanu, ten nedoporučujeme).

Ochlazení po saunování může být v zimě i vzduchem, když je venku dostatečně zima

Studený vzduch má na tělo stejné účinky jako voda, jen je ochlazení výrazně pomalejší. Proto je terapie ochlazení vzduchem vhodná pro začátečníky. Dá se také dobře dávkovat – jednoduše si ponecháte tolik oblečení, kolik vám je ještě příjemné a postupně ho ubíráte.

Abyste měli život a ochlazování pestřejší, doporučujeme jednotlivé ochlazovací terapie čas od času střídat. Využívejte zimních měsíců a užívejte si sněhu nebo ledové vody.

Nespěchejte na sebe

Jakmile se rozhodnete začít s otužováním, dávejte si malé cíle. Je to pro vás lepší a bezpečnější, než kdybyste hned skočili do rybníku do díry v ledu. Otužujte se pomalu, vždy začínejte od nohou, nechte chlad působit nejdříve na ruce. Pro začátek to úplně stačí.

Pamatujte, že nejsou důležité vaše fotky na instagramu, kde jste po krk ve vodě mezi ledovými krami, ale jak se při otužování cítíte.

Protože jen pokud se budete cítit komfortně, tak se dá předpokládat, že u otužování vydržíte dlouhodobě. Otužování byste měli přijmout jako svůj životní styl, jen tak přinese vašemu tělo maximum zdravotních benefitů.

A fotky na svůj Instagram postnete jen o pár měsíců později 🙂

CHCI WELLNESS SNŮ
Od dokonalé relaxace
vás dělí už jen jeden krok.

Kontaktujte nás a realizujte s námi své sny!

#

+420 257 327 220

#

Františka Diviše 1275/1a
Uhříněves, Praha 10