Wellness Vision

Když toužíte po nejprestižnějším autě, pravděpodobně si pořídíte Rolls Royce. A když přemýšlíte, jak své wellness naplánovat co nejlépe, určitě do něj zařaďte římské lázně. Protože luxusní wellness to není jen sauna, vířivka nebo bazén.

Ničím nepřekonané dědictví starověkého Říma

V časech gladiátorů pokládali staří Římané očistné a koupací rituály jako nesmírně důležité pro zdraví i společenský život. Oceňovali jejich léčivé i relaxační účinky a praktikovali je pravidelně. V termálních lázních, které měly pevně danou strukturu, se často uzavíraly obchody a využívaly se k setkáním, zábavě i náboženským aktům.

původní staré římské lázně

A stejně jako my dnes jezdíme za koupelemi a různými vodními radovánkami do aqua center či wellness center na okrajích velkých měst, tak podobně to fungovalo ve starověkém Římě.

Rozsáhlé i menší lázně mohli Římané využívat po celé své říši. V době největšího rozmachu to bylo kolem tisícovky veřejných lázní, přičemž jen v samotném městě Řím jich bylo jedenáct a poměrně velkých. Nejbohatší občané si dokonce nechávali vystavět soukromé lázně i ve svých domech.

staré římské lázně

Původní římské lázně měly většinou zdvojený půdorys: jedna část byla určena pro muže, ta druhá pro ženy. Obsahovaly nejen lázeňské prvky, ale i masérny, knihovny s čítárnou nebo tělocvičny či sportovní stadion a některé i divadelní sál. Vše bylo přepychové a luxusní, místnosti byly vytápěné. Na stěnách byl vzácný mramor nebo mozaiková či štuková výzdoba, na chodbách stála sochařská díla nejlepších autorů té doby.

Abychom si dokázali udělat představu, jak tradiční římské lázně vypadaly, můžeme navštívit zříceniny Caracallových lázní v Římě. Rozhodně se nejednalo o největší lázně starověku, přesto je jejich rozloha i velikost ohromující.

Caracallovy lázně v Římě

Zabíraly plochu kolem 26 hektarů(!) a jen hlavní budova lázní měla rozměry 228 x 116 metrů a výšku kolem 38 metrů. Archeologové předpokládají, že lázně dokázaly pojmout najednou až 1600 návštěvníků.

Caracallovy lázně byly postaveny mezi lety 212 a 216 během vlády císaře Carally. Využívány byly až do 6. století, kdy byly během římsko-gótských válek zbořeny Ostrogóty. Přesto jsou nejzachovalejšími antickými lázněmi na světě.

Součástí lázní byla:

  • horká lázeň (caldarium)
  • lázeň s nižší teplotou (tepidarium)
  • studená lázeň (frigidarium)
  • lázeň s různou teplotou (sudatorium)
  • plavecký bazén (natalio)
  • svršky si hosté odkládali v převlékárně (apodyterium)

Moderní Římské lázně jsou jako chameleon

Současné římské lázně si z těch antických berou to nejlepší, ale ve své podstatě se příliš nezměnily. Ve svém principu vždy využívají různé teploty vodní páry, často ve spojení s aromatickými vůněmi.

Na rozdíl od sauny mají parní lázně stěny obložené kamenem nebo keramickými kachličkami. To kvůli zvýšené vlhkosti. A toto je ten důvod, proč nikdy nemůže mít sebelepší parní sauna vlastnosti, jaké má parní lázeň – jednoduše v ní nelze dlouhodobě využívat tak vysokou vlhkost vzduchu, protože by ji nevydrželo žádné dřevo.

Užívejte si saunování se svými přáteli

Páru do lázně vyrábí parní generátor a po její úpravě na požadovanou teplotu ji vhání do prostoru parní kabiny. Většinou se pára obohacuje pomocí vonných esencí, takže celý prostor lázně příjemně voní.

Už starověk rozlišoval několik druhů římských lázní, vzpomeňte na ty Caracallovy. Pojďme si podrobněji představit jednotlivé druhy:

1. Římská lázeň

Pod pojmem římské lázně si většinou představíme klasickou parní kabinu s teplotou kolem 50 °C a extra vysokou vzdušnou vlhkostí, dosahující až 100 %. Interiér bývá vyzdobený mozaikou a připomíná tradiční antické motivy, čím dál více se objevují i moderní velkoformátové keramické dlaždice.

Má výborné účinky na dýchací cesty, pomáhá při únavě, stresu nebo napětí.

Římská lázeň

2. Solná parní lázeň

Vychází z římské lázně, takže i teplota a vlhkost vzduchu je podobná. Navíc se přidává do páry aerosol vyráběný z mořské soli, čímž vzniká v parní kabině unikátní léčivé prostředí.

V interiéru solné lázně se často setkáte i se solnými cihličkami, většinou ve formě solných sloupů nebo solných stěn, my využíváme sůl z Himalájských solných dolů.

Na lidský organismus působí pára obohacená solnými mikrokrystaly naprosto úžasně: má příznivý vliv na pokožku, dýchací a pohybový aparát, ale i na psychiku.

Solná parní lázeň

3. Bylinná parní lázeň

Poznáte ji tak, že uprostřed parní lázně je topidlo s roštem, na který se umísťují svazky bylinek. Jejich vůně má blahodárný vliv na dýchací cesty, pokožku, ale hlavně uklidňuje a zlepšuje psychický stav.

Vhodně zvolená aromaterapie a vodní mlha umožňují rychlejší regeneraci organismu a má výrazné detoxikační účinky. Teplotu lázně lze regulovat podle přání.

Bylinná parní lázeň

4. Hammam

Tento typ parní lázně pochází z Orientu, nejvíce se využívá v Turecku. Proto se někdy můžete setkat s názvem Turecké lázně. I ony využívají vlhký vzduch prosycený vodními parami, který má vyšší teplotu, aby došlo k požadovanému uvolnění organismu.

Uprostřed hammam lázně vždy najdete speciální kamenný stůl, kde probíhají pomocí speciální tvrdé žínky masáže celého těla. Jejich cílem je důkladné prokrvení svalů a odstranění staré části pokožky a jak její uživatelé věří k celkovému omlazení.

Hammam

5. Rhassoul lázeň

Marocké lázně. Rhassoul je přírodní minerální jíl, který se získává z jediného ložiska na světě v Maroku blízko města Fez. Tento jíl se využívá jako dokonale fungující pleťová maska a nanáší se na celý povrch těla. Má blahodárný vliv na pokožku, zjemňuje ji, čistí, detoxikuje a zároveň ji ve spojení s velkým množstvím páry hydratuje.

Součástí procedury je vždy i sprcha, kde si bahno smyjete. Ručíme za to, že vám rhassoul lázeň přinese jedinečný zážitek a budete si připadat jako znovuzrození.

Rhassoul lázeň

6. Caldarium parní lázeň

V tomto druhu římských lázní je nižší teplota vzduchu, většinou kolem příjemných 40 °C. Proto je vhodná i pro ty, kteří neholdují vyšším teplotám. Vlhkost je i zde vysoká.

V moderním caldariu lze navolit režim lázně, tj. teplotu i vlhkost podle momentální nálady uživatele, má tedy širokou možnost využití.

Caldarium parní lázeň

7. Tepidarium parní lázeň

Vyznačuje se teplotami kolem 40 °C a nízkou vzdušnou vlhkostí. Díky tomu je vhodná i pro kardiaky, kteří jinak do římských lázní nemohou. Pobyt v tepidariu příjemně uvolní a je skvělý pro relaxaci, posiluje imunitní systém.

Užijete si zde stálý pocit všudypřítomného sálavého tepla, protože jsou zde vytápěné stěny i podlaha.

Tepidárium parní lázeň

8. Laconium parní lázeň

Keramická římská lázeň, kterou charakterizují teploty kolem 45 °C a nízká vlhkost vzduchu kolem 20 %. Byla hojně využívana již v antice pro své detoxikační a relaxační účinky. I zde teplo sálá ze všech stran.

Laconium parní lázeň

Máte chuť zařadit parní lázeň do svého wellness? Máme bohaté zkušenosti s navrhováním i realizací velkých komerčních i malých domácích wellness. Kontaktujte nás pro více informací, nezávaznou konzultaci nebo se za námi zastavte v našem pražském wellness showroomu.

CHCI WELLNESS SNŮ
Od dokonalé relaxace
vás dělí už jen jeden krok.

Kontaktujte nás a realizujte s námi své sny!

#

+420 257 327 220

#

Františka Diviše 1275/1a
Uhříněves, Praha 10