Wellness Vision

Ještě před několika lety si byly všechny sauny podobné jako vejce vejci. Jediným materiálem pro jejich stavbu bylo dřevo. Moderní sauny jsou však mnohem dál a dokáží kombinovat nejen dřevo, ale i sklo, kámen a v poslední době dokonce saunové desky s desítkami různých dekorů. Třeba se speciálním způsobem slisovaným a stále voňavým alpským senem…

Design, který se líbí a materiály, které plní svoji funkci

Sauny jsou výjimečné tím, že k jejich vnímání používáme všechny smysly. Vidíme tvary a barvy, cítíme vůni dřeva a dotýkáme se prohřátých a hladkých ploch. Na našich celkových pocitech pak záleží, jak se budeme v sauně cítit.

Dřevo v sauně můžete různě kombinovat dle vašeho přání

Pro návrháře saun je velmi důležité, aby zvolil pro výrobu kabiny jen takové materiály, které dokáží fungovat i v tak náročném prostředí, jakým sauna je. Během saunování totiž dosahují teploty často více než 100 °C, velmi rychle se střídá sucho a vlhko (parní rázy) a navíc je velký rozdíl teplot u podlahy a u stropu (často až desítky stupňů Celsia).

Dřevo je v sauně nenahraditelné

Přesto, že se pro současné sauny používá mnoho materiálů, dřevo stále zůstává v centru zájmu konstruktérů i návrhářů. Naše zkušenosti dokazují, že neexistuje vhodnější materiál pro stavbu sauny, než je dřevo. Pouze tento materiál poskytne sauně potřebné vlastnosti a mikroklima.

Každá sauna by měla mít adekvátně velkou plochu stěn z dřevěných materiálů.

Výběr konkrétního druhu dřeva je pak již volbou každého zájemce o saunu. Tady se nemusíte omezovat, často je vhodné i kombinovat jeden druh dřeva s jiným.

Vždy však upřednostňujte speciální dřeviny, které jsou určeny pro stavbu sauny – to znamená, že například český smrk, borovice nebo modřín vhodné nejsou. Obsahují totiž velké množství smolné pryskyřice, která by při vysoké teplotě v sauně vytékala ven. A podobně nejsou vhodné dub a buk, protože mají velmi vysokou tepelnou vodivost a při dotyku s nimi byste se v sauně spálili.

Vyberte si z několika možností dřev vhodných pro stavbu sauny

Dřevo, které se nejčastěji pro stavbu sauny používá:

  • skandinávský smrk: viditelné suky, světlá barva
  • sibiřský modřín: úzké letokruhy, vysoká odolnost
  • olše: jemné a sotva znatelné letokruhy, růžovo-hnědá barva
  • osika: minimální sukovitost, jemná kresba
  • hemlock (kanadský jedlovec): elegantní a jemně červené dřevo bez suků
  • abachi (africká vrba): světlé dřevo, které nepálí ani při vysokých teplotách
  • cedr (většinou kanadský): voňavé luxusní dřevo, hnědo-červená barva
  • lípa: smetanová barva, stejnoměrné letokruhy

Sklo pro luxusní vzhled a skvělý výhled

Představte si, že máte to štěstí, že máte dům téměř na samotě, na kopci. Je z něj dokonalý výhled do údolí a přitom jsou kolem něj lesy, takže poskytuje dostatek soukromí. Chcete si k domu pořídit venkovní saunu. A byla by škoda, mít v ní jen malé okénko ve dveřích. Připravili byste se o to nejcennější – možnost sledovat okolní přírodu a její proměny během celého roku.

Sklo dává sauně luxusní vzhled a skvělý výhled do okolí

Proto velmi rádi stavíme sauny, které mají celou přední stěnu prosklenou. Skvělý výhled, dostatek světla, žádný pocit stísněnosti. To jsou hlavní výhody takového řešení a použití skla při stavbě sauny.

Sklo můžete mít buď čiré nebo bronzově zbarvené. To má výhodu v menší propustnosti světla. Jednoduše řečeno: do takové sauny je méně vidět.

Prosklená přední část sauny je nádherná

O bezpečí se nemusíte bát. Pro sauny používáme výhradně bezpečnostní kalené sklo. Je odolnější vůči rychlým změnám teplot, ke kterým během saunovacího cyklu v sauně dochází a je mnohem pevnější než klasické sklo. A pokud by došlo nešťastnou náhodou k rozbití kaleného skla, rozbije se na drobné a neostré kousky – podobně, jako například sklo v automobilu.

Kámen absorbuje teplo

Možná jste o tom dosud nepřemýšleli, ale kámen do sauny neodmyslitelně patří již od dávnověku. Kameny se používaly v prvních saunách jako obložení ohniště – když se oheň uhasil a kouř vyhnal ze sauny ven, vydávaly ještě dlouho sáláním blahodárné teplo.

Dřevo v sauně je možné nakombinovat jak si budete přát

Dnes používáme kameny nejčastěji jako obklad stěn sauny. Většinou ve formě řezaných pásků, které se lepí speciálním flexibilním lepidlem na zeď. A podobně jako v dávnověku absorbuje kamenný obklad teplo z kamen a dokáže vhodně prodloužit dobu pro saunování, i když už jsou elektrická kamna dávno vypnutá.

Saunové desky Saunaboard

Představujeme vám materiál budoucnosti. V roce 2015 byly na trh poprvé uvedeny speciální saunové desky Saunaboard. Jsou přímo určené pro stavbu saun a připraveny odolávat horku i vlhku, které v každé sauně panuje.

Každá deska je vyrobena z několika vrstev osikového dřeva. Liší se jen povrchem, který může být ze strukturované dýhy vzácného dřeva, pravého kamene nebo ze slisovaného Alpského sena, které voní, jako rozkvetlá horská louka.

Největší výhodou materiálu Saunaboard jsou nekonečné možnosti kombinací a designu. Desky v sauně nemění své rozměry ani vlastnosti a mají všechny bezpečnostní a zdravotní certifikáty. Lze je používat pro stavbu klasické finské sauny, infrasauny i biosauny – a to jak ve venkovním, tak vnitřním provedení.

Desky Saunaboard se dodávají v desítkách různých dekorů a barev. Výběr je opravdu široký:

 

Všechny vyjmenované materiály si můžete prohlédnout v našich saunách, které máme vystavené v showroomu v Praze – Uhříněvsi. Přijďte se podívat!

CHCI WELLNESS SNŮ
Od dokonalé relaxace
vás dělí už jen jeden krok.

Kontaktujte nás a realizujte s námi své sny!

#

+420 257 327 220

#

Františka Diviše 1275/1a
Uhříněves, Praha 10