Wellness Vision

Pokud uvažujete o pořízení sauny do svého domácího nebo komerčního wellness, budete řešit otázku, zda si pořídit klasickou finskou saunu nebo infrasaunu. Společné pro oba typy je to, že mají pozitivní vliv na vaše fyzické i psychické zdraví. Obě vás budou hýčkat, ale každá jinak a každá je vhodná pro někoho jiného.

Hlavní rozdíl je v prohřívání

Tradiční finská sauna využívá jako zdroj tepla saunová kamna. V dnešní době jsou už většinou elektrická a mají pohodlné dotykové ovládání. Opravdoví saunoví fajnšmekři ale nedají dopustit na topení dřevem. Saunové topidlo ohřívá vzduch a ten ohřívá vaši pokožku. Vlhkost lze upravit pomocí vody, kterou poléváte saunové kameny, čímž vzniká pára, která zvyšuje vlhkost vzduchu.

Naopak infrasauna využívá infračervené záření, které produkují infrazářiče. Vzduch se téměř neohřívá, ale infrazáření proniká do vašeho těla a to se zahřívá více do hloubky, nejen na povrchu kůže jako ve finské sauně. Jsou-li v infrakabině moderní kvalitní zářiče (např. Vitae), které dokáží produkovat téměř celé spektrum infračerveného záření, je vaše tělo prohříváno až do hloubky několika centimetrů.

 

FINSKÁ SAUNA

Jak funguje?

Zdrojem tepla je saunové topidlo, které rozehřeje vzduch v sauně až na 90–100 °C. Vzduch je velmi suchý (proto se také někdy říká „suchá sauna“), uvádí se kolem 3 % vzdušné vlhkosti. Poléváním saunových kamenů lze zvýšit vlhkost až na 20 %.

Zvláštním typem finské sauny je biosauna. Ta využívá speciální BIO-kamna s výparníkem, do kterého lze nalít aromatické přísady (aromaterapie). Biosauna je vyhřívána na nižší teplotu kolem 65 °C a díky výparníku je v ní vyšší vlhkost, konkrétně kolem 30–60 %.

Důležitá je i doba přípravy na saunování. Je nutné si uvědomit, že u finské sauny se musí prohřát celý objem vzduchu v sauně, proto je nutné zvolit pro každou velikost kabiny příslušně výkonná kamna. Doba nahřívání je tedy od okamžiku zapnutí kamen kolem 20–45 minut. Po uplynutí této doby je teprve sauna připravena k použití.

Jak se používá?

Doporučená délka pobytu v sauně bývá kolem 10 minut – záleží na každém z nás, zde je dobré dát na pocity vlastního těla. Po saunování by mělo následovat ochlazení, ideálně prudké a rychlé a následně relaxace, aby si tělo odpočalo. Celou proceduru je možné 2–3x opakovat.

Vliv na váš organismus

Pravidelné saunování prokazatelně zvyšuje imunitu a proto je dobrou prevencí proti chřipce nebo rýmě. Díky pobytu v sauně a pocení se vyplavují z těla toxiny a zlepšuje se činnost srdce, plic a jater.

Sauna je vhodná pro celkové posílení organismu, čistí pleť a pomáhá při hubnutí i jako prevence proti celulitidě. Navíc vlivem saunování se v lidském těle vyplavují endorfiny, což jsou hormony štěstí. Zapomenout nesmíme i na relaxaci, protože v sauně si krásně odpočinete a zapomenete na problémy a starosti.

Nevýhody

Sauna není vhodná pokud se léčíte s vysokým tlakem, epilepsií, nebo jste-li v prvním trimestru těhotenství. Celkově finská sauna nevyhovuje lidem, kteří nemají rádi vysoké teploty, nebo pokud máte nezhojené otevřené rány, či zánětlivá onemocnění.

 

Řekněme si to na rovinu – finská sauna je klasika, je krásná, ale je také finančně náročnější než infrasauna. A to jak její pořízení, tak provoz. Nevýhodou může také být náročnější údržba a nutnost umístění v místě, které lze odvětrávat.

 

INFRASAUNA

Jak funguje?

Speciální infrazářiče produkují infrapaprsky, které téměř neohřívají vzduch v infrasauně, ale pronikají hluboko do vašeho těla a to tak přímo prohřívají. Teplota vzduchu se pohybuje kolem 30–60 °C.

Díky prohřívání tkání organismu tak dochází k intenzivnímu pocení a protože není v kabině vysoká teplota, je tento způsob saunování šetrnější pro vaše tělo.

Využívá–li infrasauna kvalitní infrazářiče, je připravená k použití již vteřinu po zapnutí, resp. ihned. Obyčejné zářiče se oproti tomu rozehřívají i několik desítek minut. Tento fakt má podstatný vliv na energetickou náročnost každého saunování. Nákup levné infrasauny se vám tak časem může prodražit kvůli účtům za elektřinu.

Jak se používá?

Saunovací cyklus v infrasauně lze díky příznivější teplotě prodloužit až na 20–45 minut. Poté by mělo dojít k regeneraci těla a odpočinku. Procedura by se neměla opakovat, ale je možné saunu využívat i vícekrát týdně (ale vždy jednou za den).

Vliv na váš organismus

Infrasauna je vhodná i pro ty, kdo nemají rádi vysoké teploty ve finské sauně. Do infrasauny mohou i astmatici, alergici nebo lidé se srdečním onemocnění či vysokým tlakem. Pokud sportujete, je ideální návštěva infrasauny před sportovním výkonem – rozehřeje svaly a zlepší jejich elasticitu.

Skvělá je infrasauna při bolestech kloubů, pro zlepšení drobných kožních onemocněních, léčí jizvy, ekzémy, akné. Uvolňuje dýchací cesty, zlepšuje elasticitu kůže a zbavuje ji nečistot. Funguje dobře, pokud chcete zhubnout i jako prevence proti celulitidě. Uvolňuje dýchací cesty a zbaví vás únavy, zlepší váš spánek.

Nevýhody

Infrasauna není vhodná, pokud se léčíte s kloubním nebo infekčním onemocněním. Shodně s finskou saunou se nedoporučuje její využití pro budoucí matky v prvním trimestru. Návštěva infrasauny též není vhodná pro osoby s hemofilií.

 

POMŮŽEME VÁM S ROZHODOVÁNÍM

Takže co tedy vybrat? Saunu nebo infrasaunu? Záleží na každém z vás. Někdo má rád celý saunovací rituál, vůni a zvuk dřeva praskajícího v kamnech, svistot březových metliček, skok do bazénku s ledovou vodou. Jste-li také takoví, pak volte finskou saunu.

Nemáte-li dostatek prostoru, nemáte rádi vysoké teploty a suchý vzduch, pokud berete saunování jako běžnou součást péče o tělo a mysl, jestli sportujete, pak jděte do infrasauny.

A vůbec nejvíce vám pomůže, když si saunu a infrasaunu budete moci prohlédnout na jednom místě. A třeba si je i vyzkoušet na vlastní kůži.

Zastavte se nezávazně v našem Wellness Showroomu v Praze Uhříněvsi. Čeká zde na vás 8 saun a několik dalších wellness prvků, včetně parní lázně a vířivek. Rádi vám s vaším rozhodováním pomůžeme.

Kontaktujte nás pro rezervaci termínu prohlídky, klidně i mimo běžnou otevírací dobu.

CHCI WELLNESS SNŮ
Od dokonalé relaxace
vás dělí už jen jeden krok.

Kontaktujte nás a realizujte s námi své sny!

#

+420 257 327 220

#

Františka Diviše 1275/1a
Uhříněves, Praha 10