Wellness Vision

Obliba saunování je čím dál větší. Saunový obřad pomáhá organismu bojovat s nemocemi a má i příznivé relaxační účinky na duši. Mezi lidmi však koluje mnoho mýtů a polopravd o tom, jak se správně saunovat. Abychom zdravotní účinky sauny maximalizovali a nepřivodili si naopak nějakou nepříjemnost, je dobré dodržovat několik zásad.

1. Pravidelnost, pravidelnost, pravidelnost.

Nejčastější doporučení ohledně frekvence saunování je dvakrát až třikrát týdně. Například Finové preferují každodenní saunování – což by neměl být problém pro jakýkoli zdravý organismus. My doporučujeme, abyste sami vyzkoušeli co je pro vaše tělo dobré a podle toho si nastavili vlastní saunovací plán. Pravidelné saunování vám dá řád a vašemu tělu možnost bojovat s nemocemi.

2. Ideální doba pro saunování je 15 minut.

Zásada je, že pobyt v sauně by měl být krátký, ale působení vlivů sauny na tělo velmi intenzivní. Průměrná doba saunování tak bývá kolem 10 až 20 minut. Zůstaňte v sauně jen takovou dobu, aby vám to bylo stále ještě příjemné. Nezůstávejte příliš dlouho jen proto, abyste dodrželi časový limit, o kterém jste se někde dočetli. To je podstatné – každý jsme jiný a každý organismus snáší teploty různě. Naslouchejte svému tělu a když vám začne být v sauně nepříjemně, odejděte.

3. V sauně si raději lehněte.

Když v sauně sedíte, dochází k velkému teplotnímu rozdílu mezi nohama a hlavou. Vaše tělo má tak větší práci s termoregulací organismu a vnímavému jedinci to může přivodit závratě. Je proto vhodnější při saunování ležet. Na druhou stranu je i pozice v sauně velmi individuální – proto zvolte takovou polohu, která vám vyhovuje: nám například vyhovuje sedět na lavici s pokrčenýma nohama.

Prosklená sauna Edge

4. Do sauny ani nalačno, ani s plným žaludkem.

Jít do sauny s kručícím žaludkem nebude to pravé ořechové. Ani přecpané bříško vašemu tělu dobrou službu neudělá – organismus bude mít velké starosti s trávením a mohlo by se vám udělat špatně od žaludku. Nejvhodnější je najíst se dvě hodiny předtím, než půjdete do sauny.

5. Relaxujte – naplánujte si na vše dostatek času.

Nechoďte do sauny, když jste rozčilení nebo ve stresu. Naplánujte si pro saunování a následnou regeneraci a relaxaci dostatek času. Odpočívejte, dejte svému tělu čas nabrat síly – dvě hodinky jsou optimum. V sauně nemluvte, soustřeďte se sami na sebe a užívejte si.

6. Buďte nazí. Úplně.

Do sauny choďte vždy zásadně bez plavek. Odhoďte stud – oblečení do sauny zkrátka nepatří. Nechte pokožku volně dýchat. A nezapomeňte odložit venku šperky – v horké sauně by vás mohly nebezpečně popálit.

7. Vezměte si do sauny ručník.

Na osušku si budete moci během saunování sednout nebo lehnout. A protože dřevo není v sauně záměrně povrchově ošetřeno, nepoškodíte si ho vlastním potem a bude stále vypadat jako nové. Ve společné sauně tak díky ručníku budete chráněni od potu předchozích návštěvníků.

8. Suchá kůže se lépe potí.

Než vstoupíte do sauny, osprchujte se, omyjte mýdlem a pečlivě se osušte – budete se potit rychleji. Zůstanete-li mokří, účinky sauny na váš organismus budou mnohem pomalejší.

Saunování je nejlepší užívat si vleže

9. Ve finské sauně dýchejte ústy.

Pokud máte klasickou finskou saunu, dýchejte jen ústy – pokud byste dýchali nosem, suchý vzduch by vám rychle vysušoval sliznici a způsobil by vám bolesti hlavy. V biosauně můžete dýchat i nosem. A pokud by vás horký vzduch pálil, překryjte si nos a pusu dlaní.

10. Nezapomínejte na ochlazení.

Saunování bez ochlazení je jako šampaňské bez bublinek. Nemá smysl a jeho zdravotní účinky jsou sotva poloviční. Správné ochlazování je proto důležité – nejlépe šokové, rychlé. Jestliže si netroufáte, ochlazujte se postupně, nejdříve od rukou a nohou.

11. Doplňujte tekutiny.

Nezapomínejte na to, že saunováním se z vašeho těla vylučuje velké množství vody. Musíte ji organismu vrátit – nejlépe rozředěnými přírodními šťávami. Pijte až když jste mimo saunu. Dostatek vody podpoří detoxikaci organismu a budete se cítit mnohem lépe.

12. Třikrát a dost.

Proces saunování a ochlazení můžete opakovat. Ale pamatujte, že maximálně třikrát za sebou.

13. Saunujte se po celý rok. Ano, i v létě!

Saunujte se v každém ročním období. V zimě a na podzim svůj organismus prohřejete, na jaře a v létě pomůžete tělu lépe zvládat letní horka.

14. Tohle v sauně nedělejte.

Při saunování nepijte alkohol. Nekuřte a zbytečně se fyzicky nenamáhejte.

Sauna Future

Saunování byste si měli zkrátka užít. Pokud ještě vlastní saunu nemáte a přitom vás už nebaví chodit do společných saunovacích kabin, možná nastala ta správná chvíle na pořízení vlastní sauny.

Navštivte naše Saunové showroom v Praze Uhříněvsi, kde si budete moci prohlédnout několik druhů saun. Kontaktujte nás a objednejte si nezávaznou prohlídku i mimo obvyklou pracovní dobu.

CHCI WELLNESS SNŮ
Od dokonalé relaxace
vás dělí už jen jeden krok.

Kontaktujte nás a realizujte s námi své sny!

#

+420 257 327 220

#

Františka Diviše 1275/1a
Uhříněves, Praha 10