Wellness Vision

Wellness musí vonět! Příjemná vůně vonných esencí dokáže navodit správnou atmosféru, změnit emoce, zklidnit nebo zbavit úzkosti. Je to až neuvěřitelné, ale pár kapek správně zvolené vůně dokáže vaši vířivku, saunu nebo parní lázeň proměnit v místo, které vám přinese úlevu i radost. Jenže jaké vůně zvolit a jak vybrat ty, které vám skutečně přinesou očekávaný účinek? A proč vlastně aromaterapii používat?

500 000 000 vůní, kterým neodoláte

Vůně jsou jedním z nejsilnějších vjemů, které nás provází životem od narození. Čichem dokáže člověk rozeznat až miliony rozličných vůní.

Nos je pro nás mnohem důležitější, než si možná myslíte.

Abyste měli lepší srovnání: zrakem dokážeme rozlišit cca 10 milionů barev a sluchem jen necelý 1 milion tónů.

V nose má každý z nás rozmístěno přibližně 400 čichových receptorů. Ale jejich skutečný potenciál, který nám příroda nadělila, my lidé, na rozdíl od psů nebo koček, nevyužíváme.

Navíc jsou čichové schopnosti každého z nás rozdílné, liší se genetickou výbavou a s věkem se navíc postupně zhoršují.

Naštěstí lze čich rozvíjet a cvičit. Ženy mají svůj nos mnohem citlivější a oproti mužům dokáží vnímat mnohem více vůní (a také je dokáží rozpoznat a pojmenovat).

Každý člověk vnímá vůně jinak, ale působení vonných esencí na lidský organismus se příliš neliší. Zajímavostí dále je, že u každého z nás dokáží vůně navodit intenzivní vzpomínky – na domov, dětství, nový automobil, konkrétní věc nebo milovanou osobu.

Jen vyzkoušejte, jak čichová paměť funguje: vůně perníčků a skořice nejspíš vyvolá vzpomínky na Vánoce, voňavé čerstvě vyprané prádlo navodí chvíle pohody a pocit bezpečí domova.

Využívejte aromaterapii ve své sauně

Aromaterapie a použití ve wellness

Vůně hrály v historii člověka důležitou roli od nepaměti. První písemné zmínky o používání vonných esencí pocházejí ze starého Summeru. Tehdy se používaly vůně především k náboženským obřadům.

Ale už tenkrát lidé věděli, že vůně dokáží ovlivnit emoce.

Aromatické rostliny se používaly ve starověkém Egyptě, Indii, Číně, Řecku, Persii i Římě. Vonné esence se přidávaly do koupelí a při masážích celého těla.

Sice se tomu dříve neříkalo wellness, ale pro očistné a ozdravné rituály hrály vonné esence důležitou roli už kdysi a používání různých vůní tedy není nic nového.

Aromaterapie je věda, která se zabývá vůněmi a jejich působení na organismy. Její příznivci tvrdí, že pomocí vonných esencí lze v lidském těle nastartovat ozdravné procesy.

Vůně využíváme při léčbě psychických onemocnění, k uvolnění nebo jako pomoc při nachlazení. Aromatické vonné látky dokáží v lidském těle snížit nebo naopak zvýšit krevní tlak, zmírnit stres a přispívají k celkové očistě organismu.

Ve wellness používáme účinky esencí dvěma způsoby:

  • vdechování nosem: vonné esence jsou rozptýlené ve vzduchu, kde se inhalací dostávají do průdušek, do plic a následně do krevního řečiště.
  • pokožkou: esence pronikají přirozeným dýcháním pokožky do těla, ať už rozpuštěné ve vodě (vířivka) nebo ve vzduchu (finská sauna, parní lázeň). Účinky lze zvýšit masáží kůže a jejím potíráním masážními oleji.

Vonné esence se výborně hodí pro aromaterapii v sauně

Účinky esenciálních látek jsou velmi široké a závisí na konkrétních vlastnostech vonné látky. Vždy se řiďte popisem konkrétní esence, kterou chcete koupit. Možnosti působení vonných esencí tedy mohou být:

  • protibolestivé
  • antibakteriální
  • zklidňující
  • pozvbuzující
  • protizánětlivé
  • antivirotické
  • detoxikační
  • atd.

Používání vonných esencí v sauně

Ve finské sauně používáme esence rozptýlené ve vzduchu. Použití je velmi jednoduché. U biosauny stačí nakapat 10 až 20 kapek esenciálního oleje do výparníku s vodou a rázem je sauna plná vůní.

Ve finské sauně použijte vonné esence nakapané do vody a polévejte s ní saunové kameny

Finská sauna vyžaduje pro aromaterapii používání saunových kamenů – esence se totiž přidávají do vědra s vodou, kterou pak poléváte rozpálené kameny. Společně s odpařováním vody se do vzduchu uvolňují i vonné esence.

Chcete-li v sauně používat vůně pravidelně, pořiďte si závěsnou misku na vonné esence, kterou umístíte nad saunová kamna. Do misky můžete vložit čerstvé bylinky, smrkové větvičky nebo nakrájené citrusy a ovoce. Nebo jednoduše nalijte vodu společně s pár kapkami vybraných esencí.

Nikdy nekapejte esence přímo na saunová kamna nebo kameny. Vznikly by na nich nevzhledné fleky, kterých se nebudete moci zbavit. Hlavní nebezpečí je, že hrozí i vznik požáru – vzplanutí esencí jakmile dopadnou na rozpálené kameny.

Vonné esence do sauny můžete vybírat na našem e-shopu Prowellness.

Najdete tam osvědčené saunové vůně od čerstvého pomeranče, přes mátu, horskou borovici i mix bylinek pro zpříjemnění chvil v sauně. Esence koupíte v různých velikostech balení od 100 ml až po 1 litr.

Vonné esence pro vířivky

Voda vířivky může vonět po eukalyptu, jahodách nebo jako borový háj. Použití vonných esencí ve vířivce je snadné – jednoduše je nakapejte přímo do vody.

I do vířivky můžete přidat vonné esence

Dávkování se liší podle výrobce, většinou to bývá 5 kapek na 1 kubík vody.

Vonné esence do vířivky si také můžete koupit v e-shopu Prowellness.

Použití vonných esencí v parní lázni

Dalším místem, kde wellness velmi často využívá účinky aromaterapie je parní kabina (parní lázeň). Tu pomocí vhodně zvolené vůně a díky velkému množství páry a vzdušné vlhkosti jednoduše proměníte ve vůní prosycený tropický ráj.

V parní kabině je také možné použít vonné esence

Jak používat vonné esence v parní lázni?

Máte-li automatický dávkovač, postupujte podle návodu výrobce. U domácí parní kabiny, která není vybavena automatickým dávkovačem nakapejte 2 až 3 kapky vonné esence na odpařovací trysku.

Parní lázeň je to nejlepší místo, kde si aromatické esence a jejich účinky užijete na maximum.

Vonné esence pro parní lázně můžete vybírat na našem e-shopu Prowellness.

CHCI WELLNESS SNŮ
Od dokonalé relaxace
vás dělí už jen jeden krok.

Kontaktujte nás a realizujte s námi své sny!

#

+420 257 327 220

#

Františka Diviše 1275/1a
Uhříněves, Praha 10