Wellness Vision

Parní lázeň není nic nového. Horké páře holdovali již staří Římané, Řekové, Rusové, Aztéci nebo severoameričtí indiáni. Moc dobře věděli, že teploty kolem 35 až 50 °C a téměř stoprocentní vlhkost vzduchu dokáží s lidským organismem úplné divy a prokazatelně pomáhají při respiračních nemocech.

Zdravotní výhody horké páry

Příjemná teplota vzduchu pohybující se kolem 40°C společně s vysokou vzdušnou vlhkostí vytvářejí klima, které má na lidské tělo ohromně příznivý vliv. Stačí se několikrát nadechnout, zavřít oči a budete si připadat jako byste byli uprostřed tropického deštného pralesa.

V místnosti plné teplé páry se začnete velmi brzy potit. Na rozdíl od finské sauny je v parní lázni vysoká vlhkost vzduchu a to je důvod, proč se zde pot neodpařuje, což znamená, že tělo se potem nemůže přirozeně chladit.

Parní lázeň je velmi relaxační

Teplota vašeho organismu se začne zvyšovat, krev proudí rychleji a metabolismus jede na vyšší obrátky. To znamená, že tělo spotřebovává více energie a velmi brzy sáhne i do tukových zásob. Díky tomuto efektu můžete v parní lázni velmi snadno zanechat i pár přebytečných dekagramů.

V parní lázni si dokonale odpočinete. Během relaxace, obklopeni obláčky konejšivé páry, snadno zapomenete na problémy a starosti všedního dne.

Účinky parní lázně můžete snadno zvýšit použitím vonných esencí nebo přírodních aromat sušených bylinek (aromaterapie). K rychlejšímu zklidnění pocuchaných nervů si můžete pustit oblíbenou relaxační hudbu (muzikoterapie).

Parní lázeň je velmi krásná

Pára na lidské tělo působí jako ten nejlepší přírodní lék. Ostatně, podívejte se, jak široké zdravotní přínosy pravidelný pobyt v parní lázni může mít i pro vás a vaše blízké:

 • posiluje imunitní systém: teplé prostředí v organismu přirozeně zvyšuje množství bílých krvinek, které mají na starosti ochranu proti nemocem. Navíc si vaše tělo zvykne na vysoké teploty a bude lépe snášet letní horka.
 • detoxikuje organismus: zapomeňte na polévku z kopřiv a pití výluhů z jitrocele. Pro detoxikaci nenajdete nic lepšího než parní lázeň. Tělo se společně s potem zbavuje nečistot, toxinů a bakterií a celkově se pročišťuje.
 • hydratuje a čistí pokožku: díky pravidelnému pobytu v horké páře budete mít pokožku dokonale čistou, zbavenou nečistot, pupínků a dalších nežádoucích látek. Účinky můžete zvýšit použitím peelingu. Pokud vás trápí akné, pomerančová kůže nebo celulitida, měli byste také brzy zaznamenat zlepšení. Pára navíc kůži perfektně hydratuje a zvyšuje tvorbu kolagenu, takže ji budete mít krásně napnutou.
 • zbaví vás bezesných nocí: stačí jeden až dva pobyty v parní lázni týdně a zaručujeme vám, že budete dokonale odpočatí a v noci budete spát jako miminko. Nic vás nezbaví stresu a starostí lépe, než parní kabina nebo sauna.
 • má pozitivní vliv na dýchací cesty: vdechováním teplé páry (navíc obohacené o speciální vonné esence) se prokrvují a zároveň čistí dýchací cesty. Toho se využívá v lázeňských procedurách a léčbě astmatu, zánětů průdušek nebo při problémech s chrapotem či hlasivkami.

Parní kabina

Od dob římských lázní se parní kabina příliš nezměnila. Parní kabinu poznáte snadno: je to místnost, která je od podlahy ke stropu a včetně něj obložená keramickými kachličkami. To proto, že v parní lázni bývá vlhkost vzduchu až 100 % a žádné dřevo by takové klima dlouho nevydrželo.

Parní lázeň je celá vykachličkovaná

Horká pára se vyvíjí v parním generátoru, většinou do ní dokáže automaticky dávkovat vonné aroma. Řídící jednotka parní kabiny udržuje stálou teplotu kolem 35 až 50 °C a stará se o pravidelné vhánění páry do místnosti.

Délka pobytu v parní lázni je od 10 do 20 minut, ale záleží na každém jedinci. Je to podobné jako v sauně: jakmile vám přestane být příjemně nebo vaše tělo začne reagovat bolestí hlavy atd. rychle ven. Pro děti platí, že by neměly být v parní kabině déle než 10 minut.

Parní kabina

Výhodou parní kabiny je to, že ji mohou využívat i malé děti, alergici, astmatici nebo lidé s vysokým krevním tlakem – zkrátka všichni, kdo nemohou do finské sauny.

Parní kabina není jen jedna. Naopak, podle teploty vzduchu a vlhkosti rozlišujeme několik typů parních lázní:

 • hammam
 • solná parní lázeň
 • římská lázeň
 • bylinná lázeň
 • rhassoul lázně
 • caldarium
 • tepidarium
 • laconium

Parní sauna

Na první pohled si ji snadno spletete s finskou saunou. A není se čemu divit – ve skutečnosti je parní sauna jako každá jiná, jen je v ní vyšší vzdušná vlhkost. Té se docílí pravidelným poléváním rozpálených saunových kamenů vodou.

Na rozdíl od parní kabiny však v parní sauně nikdy nedocílíte 100 % vlhkosti vzduchu. A pokud se vám to přesto podaří, výrazně zkrátíte životnost dřevěných prvků a obložení sauny, které na takovou vlhkost není stavěné a nikdy ji dlouhodobě nevydrží.

Parní sauna

V parní sauně se tak většinou setkáte s teplotami kolem 70 – 80 °C a vlhkostí vzduchu až 70 %.

Někdy se můžete setkat s nesprávným pojmenováním, kdy parní kabinu obloženou keramickými dlaždicemi nazývají někteří dodavatelé jako parní sauna. Zjednodušeně však platí pravidlo, že sauna je vždy ze dřeva a parní lázeň z keramiky.

Přijďte si nezávazně vyzkoušet a poznat všechny výhody a rozdíly parní lázně a sauny do našeho wellness showroomu v Praze – Uhříněvsi. Kontaktujte nás a rezervujte si termín své návštěvy a my vám zařídíme úplné soukromí. Těšíme se na vás!

CHCI WELLNESS SNŮ
Od dokonalé relaxace
vás dělí už jen jeden krok.

Kontaktujte nás a realizujte s námi své sny!

#

+420 257 327 220

#

Františka Diviše 1275/1a
Uhříněves, Praha 10