Wellness Vision

Ať už sportujeme rekreačně, pro zábavu nebo závodně, vždy toužíme po vyšším výkonu, větší vytrvalosti. Někteří pak i po lepším umístění. Z vlastní zkušenosti můžeme říci, že infrasauna je nejlepší parťák každého sportovce – zrychluje regeneraci unavených svalů a zmírňuje pocity bolesti po náročném výkonu.

Infrapaprsky proniknou i tam, kam se nedostane ani ten nejlepší sportovní lékař

Po každém větším sportovním výkonu byste měli dopřát svému tělu čas na odpočinek a regeneraci.

Každý máme organismus nastavený jinak, přesto nezáleží na tom, zda jste právě ujeli na kole pár kilometrů, doběhli půlmaraton, Gladiator race nebo slezli z horského celoodpruženého speciálu po závodech ve sjezdu.

Využívejte saunu jako doplněk při sportu

Nechcete-li si zadělat na zdravotní problémy nezapomínejte na odpočinek a relaxaci. Minimálně do té doby, než zcela odezní syndromy únavy, jako je bolest svalů a kloubů.

Čím dál větší oblibu při důsledné relaxaci po sportovních výkonech získávají infrasauny. Často je najdete například na sportovních stadionech, kde pomáhají při regeneraci například fotbalistům a svými účinky je rychleji připraví na další výkon.

Infrasaunu při tréninku používá i kajakářka Štěpánka Hilgertová nebo běžkyně Eva Vrabcová Nývltová a velké speciální infrasauny pro více osob najdete v mnoha sportovních klubech.

Infrasauna má na rozdíl od finské sauny několik výhod

Asi největší výhoda infrasauny spočívá v tom, že ji může používat každý – a to i malé děti nebo senioři. Mezi typické účinky patří zahřívání a uvolnění svalů i kloubů a rozšíření lymfatických kanálů.

Přínos infrasauny pro rekreační i profesionální sportovce:

  • Jiný princip ohřívání: v infrasauně tělo ohřívají přímo infrapaprsky, které pronikají hluboko do organismu, neohřívá se tedy nejdříve vzduch jako ve finské sauně
  • Na nic nečekáte: kvalitní infrazářiče dosáhnou plný výkon hned po zapnutí, takže nemusíte čekat několik minut, než se rozehřejí.
  • Můžete ji používat každý den: díky jinému principu působení na lidský organismus si můžete infrasaunu dopřávat třeba 7x do týdne. Frekvence používání finské sauny by neměla přesáhnout 3 cykly v jednom týdnu.
  • Nižší a příjemnější teploty: vysoké sálavé teploty kolem 100 °C a dýchání velmi suchého vzduchu ve finské sauně nevyhovují každému. V infrasauně jsou typické teploty jen kolem 40 – 60 °C a ty tolik nezatěžují již tak sportovním výkonem unavený organismus.
  • Více potu = profit: v infrasauně tělo odvádí větší množství potu než ve finské sauně. A společně s potem se organismus současně zbavuje i škodlivin a toxinů.

Nesmíme zapomenout i na to, že při srovnatelné velikosti je pořizovací cena infrasauny nižší, než u finské sauny (ta je konstrukčně i materiálově náročnější, dražší jsou i saunová kamna a regulace).

Infrasauna slouží k nastartování organismu

Infrasauna před anebo raději až po tréninku?

Pokud jste se již někdy saunovali, máte určitě pocit, že nejlepší by bylo dát si infrasaunu po tréninku, jako způsob regenerace a znovu nabrání sil. Ano, je to správně. Ale musíme si uvědomit, co od infrasauny očekáváme.

Regenerace a zlepšení vytrvalosti

Typicky, pokud běháte a jezdíte na kole, pak byste si měli infrasaunu dopřát až po sportovním výkonu. Vždy byste měli nechat své tělo zklidnit a snížit tepovou frekvenci na normál a až poté vstoupit do infrasauny. Můžete ji také navštěvovat nezávisle na cvičení tj. i v klidových dnech.

Díky terapii teplem se svaly rychleji regenerují a vyplavuje se z nich kyselina mléčná. Kromě toho dochází k posilování celého imunitního systému a dochází k produkci růstových hormonů.

Využívejte saunu jako doplněk při sportu

Silový trénink

Pro sportovce, kteří posilují a budují svalovou hmotu může infrasauna sloužit jako místo pro nastartování a zahřátí organismu na „provozní“ teplotu. V tom případě se jedná o pasivní formu cvičení před vlastním tréninkem.

Každý jsme jiný a proto nelze paušalizovat ani účinky infrasauny právě na váš organismus. Pro někoho je lepší dát si infrasaunu půl hodiny po sportovním výkonu, pro jiného třeba až ráno, druhý den.

V každém případě však doplňujte tekutiny. Saunováním se tělo zbavuje velkého množství vody a když dojde ke kombinaci s výkonnostním sportem, násobí se riziko dehydratace.

Při saunování dodržujte pitný režim

Nejlepší forma doplňování tekutin je čistá voda nebo naředěné ovocné či zeleninové šťávy. Úplně vynechte alkohol, ale to je u sportovců samozřejmé.

Infrasauna umí i léčit

K životu sportovce bohužel patří i různá zranění nebo operace. Infrapaprsky mají blahodárný vliv na léčbu zranění i rehabilitaci a napomáhají rychlejší rekonvalescenci.

Pokud trvá zranění delší dobu a omezuje sportovní aktivity, často člověk rychle ztrácí kondici a někdy i pracně získanou svalovou hmotu. Tento proces však dokáže infrasauna zpomalit, protože saunováním se snižuje rychlost atrofie svalů.

Někteří lékaři infrasaunu doporučují i jako doplňkovou léčbu při chronických bolestech, jako např. při artritidě.

Infrapaprsky umí i léčit

Jak vybrat infrasaunu?

Není to tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Pomoc je však relativně snadná. Pokud vybíráte infrasaunu, soustřeďte se na tři hlavní věci:

  • Typ infrazářičů
  • Rozměr
  • Kvalita zpracování

Infrazářiče vybírejte s rozumem

Nejdůležitější součástkou v každé infrasauně jsou zářiče. Těch existuje několik druhů, které se liší šířkou infračerveného spektra, kterou dokáží vyzářit.

Infračervené záření má tři složky. Ale všechny tři dokáží obsáhnout jen ty nejlepší infrazářiče.

Proto doporučujeme soustředit výběr výhradně na širokospektrální infrazářiče. Ty mají nejlepší účinky na organismus a jejich záření proniká hluboko do podkoží a do těla. Některé údaje hovoří až o 6 centimetrech.

Levným infrazářičům se o takových účincích může jen zdát. A pokud je máte v infrasauně, jsou její účinky sotva poloviční. S malou nadsázkou takové, jako byste si sedli blízko ke kamnům. Organismus prohřejí, ale to je vše.

Rozměry infrasauny

Díky tomu, že ideální poloha v infrasauně je v sedě, nemusí zabírat kabina příliš místa. Minimální rozměr infrasauny pro jednu osobu je kolem 100 x 100 centimetrů. Pro lepší představu to je o kousek více, než má standardní sprchový kout.

Infrazářiče by pak měly být nasměrované tak, že jejich záření obsáhne celou plochu zad. Vždy vybírejte infrasaunu s lýtkovým infrazářičem – to je ten, který je instalovaný pod sedátko. A vždy by měl být vypínatelný.

Využívejte infrasaunu i při sportu

Kvalita zpracování infrasauny

Nikdy nekupujte infrasaunu jen podle obrázků v katalogu nebo na internetu. Vždy si ji zajeďte prohlédnout osobně. Prohlédněte si, jak silné a kvalitní dřevo je použité, jaké jsou dveře, jaké mají panty atd.

Přejeďte rukou po lavici, opěrkách a pozorně sledujte, kolik jejich zpracování výrobce věnoval péče. Zeptejte se na servis po uplynutí záruční doby. Jak a zda se nechá vyřešit závada, která se objeví třeba po několika letech používání.

Infrasaunu využívejte pro zahřátí organismu

Přijďte si infrasaunu vyzkoušet až poté se rozhodněte

My, jako tradiční výrobce nabízíme všem zájemcům možnost si nezávazně infrasauny z naší nabídky nejen prohlédnout ale i vyzkoušet. Náš wellness-showroom je k dispozici každý pracovní den, anebo na požádání i mimo pracovní dobu.

Kontaktujte nás a sjednejte si nezávaznou schůzku v termínu, který vám bude vyhovovat.

CHCI WELLNESS SNŮ
Od dokonalé relaxace
vás dělí už jen jeden krok.

Kontaktujte nás a realizujte s námi své sny!

#

+420 257 327 220

#

Františka Diviše 1275/1a
Uhříněves, Praha 10