Wellness Vision

Lidé si pořizují saunu většinou z několika stejných důvodů: chtějí se starat o své tělo, upevnit zdraví a užívat si relaxace v naprostém soukromí. Doby, kdy byla jediná možnost saunování v některém wellness centru na kraji města, ke kterému jste cestovali přinejlepším desítky minut, jsou už pryč.

Sauny dokáží léčit i uzdravovat. Již od nepaměti.

Blahodárné účinky pobytu v místnosti s horkým vzduchem a následného ochlazení vodou znali již staří Egypťané. Každý z historických národů měl něco, čemu by se dalo říkat při troše dobré vůle sauna. Ať to byly kouřové sauny ve Skandinávii nebo speciální stany v Asii, do kterých se nosily rozehřáté kameny od ohniště.

Moderní sauny, tak jak je vnímáme nyní, se začaly objevovat kolem devatenáctého století.

Přelomem bylo použití elektrických saunových kamen, kde stačí stisknout tlačítko a sauna se bez dalšího lidského přičinění začne vytápět. Odpadla náročná příprava a štípání dřeva, saunu lze vytopit za několik desítek minut.

Tím, že člověk přijde do roztopené sauny se v jeho těle spustí přirozený proces – zrychlí se tepová frekvence srdce a stoupne tlak ve všech cévách. Buňky organismu produkují více kyslíku a nastartuje se tvorba bílých krvinek.

A právě bílé krvinky v lidském těle bojují s infekcemi a viry. Pravidelným saunováním lze vysoký počet bílých krvinek v těle udržet a díky tomu tělo lépe odolává nepříznivým vlivům, chřipce a rýmě.

Mezi další zdravotní výhody saunování patří:

 • Ochrana před nachlazením
 • Zmírnění bolesti svalů a kloubů
 • Konec migrénám
 • Zklidnění mysli
 • Zlepšení schopnosti učení
 • Konec problémů se spánkem a usínáním
 • Uvolnění dýchacích cest
 • Vyhlazení a vyčištění pleti

Chcete finskou saunu? Nebo raději infrasaunu?

Podle způsobu prohřívání se sauny dělí na dva typy. Oba dokáží vaše tělo hýčkat a v obou si užijete dokonalou relaxaci. Obě můžete mít v místnosti nebo na zahradě. Ale to je vše, co mají společné.

Infrasauna

Zvenčí vypadá jako sauna, ale letmým pohledem dovnitř zjistíte, že v ní nejsou saunová kamna. A ve stěnách nebo v rozích budou infrazářiče. Ty produkují infrapaprsky, které pronikají do vašeho těla a tím ho ohřívají.

To je obrovská výhoda! Infrasauna se totiž nemusí rozehřívat, můžete ji používat hned po zapnutí, protože se neohřívá celý objem vzduchu saunové kabiny.

Teplota vzduchu se v infrasauně pohybuje v rozmezí 30 – 60 °C a vlhkost vzduchu je stejná, jako v prostoru, ve kterém se kabina nachází.

Saunovací cyklus trvá 20 – 45 minut a neměl by se opakovat, ani byste se po saunování neměli ochlazovat.

Infrasauny jsou ideální pro sportovce, protože pomáhají regenerovat unavené svaly a klouby.

Finská sauna

Tady jsou zdrojem tepla klasická saunová kamna. Dnes už téměř výhradně elektrická, jen opravdoví fajnšmekři si pořizují kamna na dřevo.

Kamna ve finské sauně ohřívají postupně vzduch, takže než je možné se saunovat, trvá to několik desítek minut. Teplý vzduch uvnitř sauny pak ohřívá vaše tělo.

Finská sauna se vyznačuje opravdu vysokými teplotami, které často dosahují 100 °C. Oproti tomu vlhkost vzduchu je velice nízká. Nárazově lze vlhkost zvýšit poléváním rozpálených saunových kamenů vodou.

Cyklus saunování trvá kolem 10 minut a na konci následuje ochlazení a krátký odpočinek. Poté se vše opakuje, nejlépe dvakrát nebo třikrát.

Pokud vám nevyhovuje prostředí sauny, lze při stavbě použít jiný typ kamen – tak vznikne Bio-sauna, kde se teploty pohybují kolem 50 – 60 °C a vlhkost vzduchu je příjemných 30 – 60 %. V biosauně se lépe dýchá a mohou ji používat i malé děti.

Sauna v interiéru

Saunu si většina lidí pořizuje do již hotového domu či bytu, nebo během větší či menší rekonstrukce bydlení. To je škoda, protože jsme při plánování umístění sauny téměř vždy limitováni prostorem a nerudovským „kam s ní“.

Pro finskou saunu je důležité zajistit odvětrání a přívod čerstvého vzduchu. U infrasauny tato potřeba odpadá, stačí přirozená cirkulace vzduchu v místnosti.

Nejčastějším místem pro umístění sauny v bytě nebo v rodinném domě bývá:

 • Koupelna
 • Ložnice (oblíbené místo zvláště pro infrasaunu)
 • Samostatná wellness místnost nebo sklep
 • Zimní zahrada, veranda

Pokud plánujete finskou saunu, nezapomeňte, že byste měli mít možnost se po každém saunování ochladit. Nejjednodušší způsob je sprcha nebo polévací vědro (dnes už většinou s automatickým dopouštěním vody).

Výhodou sauny v interiéru je jednodušší údržba. Zkrátka: v bytě vám (alespoň většinou) neprší a nemrzne, takže obložení sauny netrpí tolik jako venku.

Sauna v bytě může mít stěny ze skla nebo z luxusních dřevin.

U venkovní sauny na prosklené stěny rovnou zapomeňte – jednak by vám unikalo drahocenné teplo a pak by vám dovnitř sauny viděli všichni sousedi. Výběr dřeva na venkovní obklad sauny na zahradě je také limitovaný povětrnostními podmínkami.

Další výhodou sauny doma jsou nižší finanční náklady na pořízení – odpadá drahá a složitá izolace a i konstrukce sauny v bytě je jednodušší.

A samozřejmě i provoz sauny v bytě je levnější, protože se ohřev začíná z pokojové teploty a nikoli z venkovních zimních -20 °C. Když saunování skončíte, teplo ze sauny zůstává uvnitř budovy.

Vnitřní sauna může být koncipována jako:

 • Vestavěná na míru do nějakého prostoru (výklenek, roh místnosti)
 • Samostatně stojící solitér, kdy vynikne celá krása luxusní sauny

Venkovní sauna

Venkovní sauny nejsou limitované prostorem – na zahradě bývá vždy o mnoho více prostoru než v sebevětším bytě.

Důležité je najít dobré místo pro umístění sauny. Protože saunovat se blízko souseda, který štípe hned vedle vás dříví na zátop, vás dlouho bavit nebude.

Nejvhodnějším místem pro venkovní saunu může být:

 • Klidná část zahrady s pěkným výhledem a soukromím
 • Terasa nebo balkón
 • Zastřešená pergola

Saunování venku, s výhledem do přírody je návrat k tradicím, který vás nabije další energií. Ne nadarmo ve Finsku říkají, že saunování venku má dvojnásob pozitivní účinky.

Ochlazování se také lépe řeší na zahradě.

Můžete vyřešit saunu jako multifunkční domek, kde bude hned vedle sauny odpočívárna a ochlazovací sprcha. V zimě se můžete ochladit skokem do čerstvě napadané sněhové závěje nebo ponořením do ledové vody ve vašem koupacím jezírku či do speciální ochlazovací kádě (která je vytápěná natolik, aby voda nezamrzla).

Venkovní sauna musí být dokonale izolována od nepřízně počasí, od mrazu a od vody. Už kvůli tomu je sauna na zahradě vždy finančně náročnější než sauna v koupelně, i kdyby byly stejně velké a stejně vybavené. A to jak z hlediska stavby, tak z hlediska provozních nákladů.

Konstrukčně lze venkovní saunu stavět dvěma způsoby:

Saunový domek

Nejdražší, ale také nejlepší a nejtrvanlivější řešení pro náročné zákazníky. Konstrukce je podobná, jako u dřevěných rodinných domů a umožňuje stavbu dalších místností – typicky odpočívárny, ochlazovny nebo místnosti pro vířivku.

Typickým příkladem saunového domku je Puutalo, který dodáváme ve 3 základních velikostech, které lze dále upravovat na míru.

Venkovní sauna

Zjednodušeně řešeno: klasická sauna jako v interiéru, se zesílenými stěnami s kvalitní izolací, se střechou a speciálním venkovním obložením, které je napuštěné olejem proti povětrnostním podmínkám.

Nejlevnější a přesto plně dostačující varianta pro všechny, kdo se chtějí saunovat venku. Ověřená mnoha realizacemi a mnoha spokojenými zákazníky.

Nevěřte obrázkům!?

Říká se, že fotografie lžou a kradou duši. My si to nemyslíme, ale přesto máme jednu radu, kterou určitě oceníte: pokud přemýšlíte o tom, že si nějakou saunu pořídíte, zajeďte se podívat na sauny a infrasauny na vlastní oči a načerpejte inspiraci dříve, než se napevno rozhodnete.

Přesvědčte se na vlastní dotek, jak vypadá kvalita sauny vyrobené v Čechách. A srovnejte je se saunami, které byly vyrobeny v Asii a jsou vystavené v obchodních centrech nebo v nejednom e-shopu.

Na vlastní kůži se přesvědčte, jaký je rozdíl mezi saunováním v infrasauně nebo ve finské sauně. A o kolik lépe se vám dýchá v biosauně.

Pořízení kvalitní sauny není levná záležitost, proto mějte na paměti i dostupnost a existenci servisu – hlavně po uplynutí záruční doby.

Udělejte se čas a přijeďte se podívat do našeho saunového centra v Praze – Uhříněvsi.

Najdete tam vystavené sauny, infrasauny, venkovní sauny a dokonce i saunový domek pro více než 10 lidí. Vše si budete moci vyzkoušet, samozřejmě zcela nezávazně, v klidu a v soukromí.

Kontaktujte nás a domluvte si vaši návštěvu třeba hned teď.

CHCI WELLNESS SNŮ
Od dokonalé relaxace
vás dělí už jen jeden krok.

Kontaktujte nás a realizujte s námi své sny!

#

+420 257 327 220

#

Františka Diviše 1275/1a
Uhříněves, Praha 10