Wellness Vision

Voda vaši zahradu oživí a poskytne vám dokonalé osvěžení v horkých letních dnech. Moderní technologie vám nabídne křišťálově čistou vodu po celou sezónu a minimální nároky na údržbu. Ve svém bazénu budete moci sportovat, relaxovat nebo se jen tak cákat s vašimi dětmi.

Bazén s wellness k rodinnému domu nebo do hotelu či penzionu?

Základní členění bazénů je podle jejich využití. Pokud vlastníte penzion nebo hotel a chcete pro své hosty postavit bazén, bude vás čekat kolečko územního řízení, stavebního projektu a spoustu dalšího papírování.

Veřejné bazény by však byly nad rámec tohoto článku, takže úplně stačí pokud se nám ozvete a my vás všemi úskalími pohodlně provedeme – od ideového zpracování až po stavbu vašeho wellness s bazénem.

Soustřeďme se na soukromý bazén v rámci venkovního wellness – klasické řešení na zahradu rodinného domu.

Bazén ocení hlavně děti

Je na stavbu bazénu potřeba stavební povolení?

Tuto situaci řeší Zákon o územním plánování a stavebním řádu, konkrétně zákon číslo 183/2006 Sbírky.

Z něj vyplývá, že stavbu bazénu nemusíte nikde ohlašovat ani žádat o povolení, ale plocha bazénu nesmí být větší než 40 m2 a musí být nejméně 2 metry od okraje vašeho pozemku.

Na většinu bazénů tedy stavební povolení nepotřebujete.

Znáte všechny druhy bazénů?

Na rovinu: všechno začíná a končí ve vaší peněžence. Pokud máte našponovaný rozpočet, nebudete si určitě pořizovat nerezový bazén. Ale pokud chcete, aby vám bazén vydržel opravdu dlouho, nebudete kupovat plastový ani fóliový bazén.

Základní členění bazénů je dvojí:

Nadzemní bazény

Nejlevnější řešení, pokud chcete svým dětem dopřát vodu a zábavu na zahradě.

V supermarketech tyto bazény najdete hned vedle potřeb pro zahrádkáře a v cenových akcích se dají pořídit kolem 2.000,- Kč.

Konstrukce je buď nafukovací nebo pevná, ta je ovšem dražší. Filtrace bývá jednoduchá a většinou na křišťálově čistou vodu nestačí, takže si stejně dokoupíte nějakou silnější pískovou filtraci. S touto investicí navíc je dobré počítat už při nákupu.

Bazén u vás na zahradě

Jako vstupenka do světa bazénů může toto řešení nenáročnému zákazníkovi stačit. Ale dlouhou trvanlivost rozhodně nečekejte.

Bazény do země

Děti našich zákazníků svorně tvrdí, že lepší než plavání je skákat ze břehu do vody. Takže, pokud i vy máte běžný model dětí, budou z bazénu v zemi nadšené.

Vás bude čekat při pořízení o něco více starostí a vyšší náklady než u bazénů nadzemních.

Odměnou vám bude mnohem delší životnost vašeho bazénu a řádově více zábavy při plavání. A co si budeme povídat: zemní bazén je i mnohem hezčí než ten nafukovací.

Bazén u vás na zahradě

Do zapuštěného bazénu je pohodlnější vstup, můžete si nechat postavit dokonce opravdické schody do vody (a teď nemyslíme ty kovové závěsné), což oceníte ve chvíli, kdy se dostanete do důchodového věku. Je dobré myslet i na toto.

Ceny takového bazénu se pohybují v řádech deseti až statisíců, v závislosti na velikosti bazénu a konstrukčního řešení. Výhodou je, že platí velmi transparentní pravidlo: čím více peněz investujete, tím budete mít méně starostí s údržbou a delší životnost bazénu.

Jak dlouho bazén vydrží?

Životnost bazénu určují použité materiály. Pokud to je jen trochu možné, neměli byste se při pořízení bazénu řídit cenou. Tedy, pokud nehledáte nějaké provizorní řešení.

Je to jednoduché:

  • Fóliový a plastový bazén vydrží cca 10 let
  • Laminátový bazén vám bude sloužit až 40 let
  • Nerezový bazén vás zřejmě přežije

Kam s ním?

Bazén i venkovní wellness můžete mít uprostřed zahrady, jako centrální prvek. Anebo jej umístíte na stranu, bokem, abyste měli více soukromí. V každém případě by bazén měl být na slunném místě, nejlépe na jižní straně pozemku.

Nedoporučujeme volit místo pod stromy – do bazénu vám bude padat zbytečně mnoho nečistot, listy, větvičky atd.

Nesmíme zapomenout ani na bazén do interiéru. Tady už se neobejdete s větším plánováním a stavba bývá složitější. Pokud budete stavět novostavbu, řešte bazén již při návrhu vzhledu vašeho domu a dbejte na zásady dobrého řešení vlhkosti z bazénové vody.

Bazén u vás

Chlór nebo slaná voda?

Aby byla voda v bazénu čistá jako křišťál, budete jí muset věnovat trochu péče. Když venku rostou teploty, mění se alkalita vody a hodnoty pH. Překročení ideálních hodnot znamená zelenou nebo kalnou vodu.

Nešetřete na technologii. Čím kvalitnější je, tím méně starostí budete mít. A věřte nám, zkazit si léto neustálým bojem a trápením se zkaženou vodou nechcete.

Pořiďte si bazén

Bohužel, bez chemie se u bazénu neobejdete. Úprava vody v bazénu se v praxi řeší nejčastěji těmito způsoby:

  • Chlorovaná voda: nejjednodušší cesta k čisté vodě, chlor ničí bakterie a řasy
  • Slaná voda: mořská sůl se pomocí elektrolýzy rozkládá a do vody uniká čerstvý plynný chlor, který není tolik cítit a nevyvolává alergické reakce

Podrobněji jsme úpravu vody v bazénu řešili v našem starším specializovaném článku.

Rozměry bazénu

Chcete-li si dobře zaplavat, měla by být délka bazénu minimálně 7 metrů a šířka alespoň 3 metry. Pro sportovní plavání doporučujeme délku 10 metrů.

Hloubka bazénu by měla být alespoň 130 centimetrů, doporučujeme spíše 150 centimetrů. To je takové bazénové optimum.

Pokud máte jen omezený prostor, postavte si bazén o velikosti alespoň 2 x 4 metry a pořiďte si do něj protiproud. Díky němu si zaplavete dosyta v malém bazénu.

Koupejte se i v říjnu!

Když je teplé léto, budete se koupat, v ideálním případě, od poloviny června do konce srpna. To platí, že máte bazén typu kabriolet. Takže bez střechy.

Zastřešení bazénu vám dokáže koupací sezónu prodloužit o několik týdnů. Konstrukci zastřešení si vyberte podle vkusu a peněženky – nízké nebo vysoké, kde lze chodit a třeba i odpočívat.

Nerezový bazén

Zastřešení řešte už při stavbě bazénu. Je to sice najednou velká investice, ale ušetříte si nervy do budoucna.

A nebojte, moderní zastřešení bazénu má elegantní vzhled a je vyrobeno z kvalitních materiálů. Takže si váš bazén se skleníkem už nikdo plést nebude.

Koupání si také můžete zpříjemnit ohřevem vody. Za to vám poděkuje zejména ženská část vaší rodiny – studená voda je pro ně zlo. Ohřev vody v bazénu se děje prostřednictvím tepelného čerpadla, solárním ohřevem nebo tepelným výměníkem.

Hledáte to nejlepší? Pořiďte si nerezový bazén!

Maximální praktičnost, minimální nároky na údržbu a extrémně vysoká životnost: to vše vám nabídne jen nerezový bazén. Je to král mezi bazény. Nic lepšího v bazénovém světě neexistuje.

Nerezový bazén vám vydrží celý život a budou si ho moci užívat i vaše děti. Jeho životnost je opravdu překvapivá.

Nerezový bazén

Navíc, nerezová ocel má tu dokonalou vlastnost, že se na ní neusazují řasy ani jiné mikroorganismy.

Takže budete mít mnohem méně práce s údržbou bazénu.

 

Máte další otázky? Nejste si jisti, zda nerezový bazén pro vás bude to pravé? Chcete vědět, kolik stojí nerezový bazén? Kontaktujte nás! Rádi vám řekneme vše co o bazénech a domácím wellness víme a spočítáme vám nezávaznou cenovou nabídku.

INFO: bazény realizujeme jen jako součást wellness celků, nikoli samostatně.

CHCI WELLNESS SNŮ
Od dokonalé relaxace
vás dělí už jen jeden krok.

Kontaktujte nás a realizujte s námi své sny!

#

+420 257 327 220

#

Františka Diviše 1275/1a
Uhříněves, Praha 10