Wellness Vision

Pro správné fungování lidského organismu je sůl naprosto nezbytná. Chemicky jde o přírodní jednoduchou sloučeninu (chlorid sodný, NaCl), kterou zná i malé dítě. My se dnes zaměříme na použití soli ve wellness a prozradíme vám, jaký má vliv na vaše tělo a jak může pomáhat vašemu zdraví.

1000 solných cihel na zdi a 600 kilogramů soli na podlaze

Ideální příklad využití soli ve wellness může být jedna z našich nedávných realizací. Majitel rodinného domu v Liberci si od nás nechal navrhnout a postavit tzv. solnou jeskyni.

Solná jeskyně

Tady pozor – solná jeskyně není žádná díra do skály, ale speciální izolovaná místnost, která má stěny obložené cihličkami z pravé himalájské soli. V této realizaci je navíc krystalická sůl i na podlaze a strop je tvořen umělými krápníky se zabudovaným bodovým osvětlením.

Pro zdůraznění krásy a jedinečnosti solných bloků jsou cihličky zezadu osvětlené LED světly. Vynikne tak jejich žlutě medová barva i kresba. Každá cihlička je jiná, liší se barvou i strukturou. Místnost má neobyčejnou a doslova magickou sílu.

Vlhkost vzduchu se v solné jeskyni pohybuje maximálně do 50 % a teplota kolem 20 až 25 °C. V takových podmínkách se solné minerály samovolně ve vysoké koncentraci uvolňují do ovzduší, vzduch je jimi prosycen podobně, jako kdybyste byli u moře.

Mikročástice soli pak lidské tělo přijímá celým povrchem kůže a hlavně dýcháním. A není to jen samotná sůl – právě proto se používá pro stavbu solných jeskyní himalájská sůl, která obsahuje i další minerály jako je vápník, železo, jód, draslík a hořčík.

Ke stavbě této konkrétní solné jeskyně jsme použili tisíc solných cihliček pocházejících z pákistánských solných dolů a na podlahu jsme rozmístili 600 kg hrubé krystalické soli z téhož místa zeměkoule.

Solné cihličky v sauně a sůl je i na podlaze sauny

Díky tomu, že je místnost izolována od okolí, vzniká v ní tzv. hypoalergenní prostor, který je vhodný pro léčivý pobyt bez rozdílu věku: od malých dětí až po seniory.

Odpočinek v solné jeskyni a blahodárné působení soli na tělo pomáhá léčit a uzdravovat spoustu obtíží, které mnoho z nás trápí.

15 minut relaxace v solné jeskyni nahradí 1 den u moře

Doporučená délka pobytu v solné jeskyni je 45 minut. To máte hned jako 3 dny někde u moře. Samozřejmě ale jen co se zdravotních účinků týče. Pravé moře a zážitky od něj vám sebelepší jeskyně nahradit bohužel nedokáže.

Solné cihličky v sauně jsou nejen krásné, ale i zdraví prospěšné

Haloterapie – což není nic jiného než inhalace mikročástic soli v solné jeskyni – působí pozitivně na nesmírně široké spektrum zdravotních problémů:

 • léčí problémy horních i dolních dýchacích cest
 • uvolňuje hlen, usnadňuje dýchání
 • podporuje léčbu mnoha druhů kožních onemocnění
 • pomáhá při léčbě dýchacích i kožních alergií a astmatu
 • upravuje vysoký krevní tlak a poruchy krevního oběhu
 • pozitivní vliv na neurózy, deprese, vyčerpání
 • dokáže řešit některá onemocnění trávícího traktu
 • zmírňuje revmatické obtíže a záněty
 • posiluje imunitní systém dětí i dospělých a zvyšuje obranyschopnost organismu
 • vyhlazuje vrásky, napíná a zvláčňuje pleť
 • zlepšuje spalování tuků
 • zpomaluje stárnutí
 • zvyšuje energii mozkových paměťových center, je ideální pro studenty před zkouškovým obdobím

Výhodou solné jeskyně je, že za běžných okolností není nutné pobyt v ní konzultovat s lékařem. Jen pokud cítíte, že na vás leze chřipka, jste nachlazení, máte rýmu nebo se zrovna léčíte antibiotiky, pak byste měli návštěvu solné jeskyně vynechat až do doby, než budete fit.

Také v případě, že máte indikovanou zvýšenou funkci štítné žlázy nebo máte nemocné ledviny či onkologické onemocnění, pak doporučujeme první návštěvu solně jeskyně konzultovat s vaším lékařem.

Jak se chovat v solné jeskyni?

Do veřejné solné jeskyně vstupujeme většinou v lehkém běžném oblečení a v bílých ponožkách nebo speciálních návlecích.

U domácí solné jeskyně doporučujeme plavky a nohy naboso. Sůl na podlaze vám bude příjemně masírovat chodidla a nahou pokožkou tak budete moci přijímat lépe solné částice.

Před pobytem v solné jeskyni nepoužívejte parfém ani deodorant, přetloukl by vůni soli. Uvnitř nejezte a nepijte.

Sůl v sauně

Během relaxace se leží nebo sedí na pohodlných polohovatelných lehátkách. Přitom je v jeskyni mírné šero a kdo má chuť může si pustit nějakou příjemnou hudbu, která posílí vjemy z celé procedury.

Malé děti si mohou klidně hrát, ale dejte pozor, aby si rukama od soli nesahali do očí.

Aby byly účinky solné jeskyně maximální, doporučujeme proceduru pravidelně opakovat. Zpočátku je dobré během prvního týdne chodit do solné jeskyně až 4x a následující týdny 2x až 3x týdně.

Odpočinek v místnosti plné soli je překvapivě velmi příjemný a velmi rychle se stane součástí vašeho života.

Ne nadarmo se léčivé účinky soli využívají při procedurách v mnoha specializovaných lázních.

Sůl neodmyslitelně patří i do sauny

Pozitivní účinky soli si můžete užívat i ve finské sauně. Nejjednodušší je přidat nad saunová kamna kovovou misku, do které nasypete krystaly himalájské soli. Teplem se začnou brzy uvolňovat mikročástice soli a ucítíte, že se vám lépe dýchá.

Podsvícená stěna z himalájských solných cihliček

Pokud v dohledné době plánujete pořízení sauny, zvažte použití solných cihel vestavěných do stěny. Bloky soli můžete mít buď jen v části stěny nebo ji mohou vyplnit celou. I zde doporučujeme zvýraznění krásy solných bloků podsvícením.

Saunu Modus z našeho výrobního programu doplněnou stěnou ze solných cihel včetně podsvícení si můžete prohlédnout a její účinky nezávazně vyzkoušet v našem showroomu od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin.

CHCI WELLNESS SNŮ
Od dokonalé relaxace
vás dělí už jen jeden krok.

Kontaktujte nás a realizujte s námi své sny!

#

+420 257 327 220

#

Františka Diviše 1275/1a
Uhříněves, Praha 10