Wellness Vision

Pravidelné otužování posiluje imunitní systém a zlepšuje náladu i psychickou odolnost. Otužování je sice moderní trend, ale k wellness patří od nepaměti. Takže pokud plánujete pořízení finské sauny, bez ochlazovny se neobejdete. Možnost ochlazení však přijde vhod i jako samostatný prvek – doma i na zahradě.

Chlad jako léčivá terapie

Pravdou je, že většina z nás miluje teplo a chlad je něco, co nevyhledáváme. Alespoň většinou. Avšak existuje několik důvodů, proč začít s otužováním.

Co byste řekli tomu, kdyby se vám vyhýbaly chřipky, věčné rýmy i nachlazení? A jak hodně by vás překvapilo, kdybychom vám řekli, že otužování vás těchto nepříjemných nemocí může nadobro zbavit?

Když postupně a opatrně začnete tělo vystavovat chladnému prostředí, začne se adaptovat na sníženou teplotu.

Chlad jako stresový faktor nastartuje v organismu procesy, které vedou ke zvýšení tepové frekvence. Na okrajových částech těla jako jsou prsty u rukou a nohou dochází k rozšíření cév a většímu prokrvení. Současně se vyplavují endorfiny a dostaví se pocity dobré nálady a štěstí.

Tělo, které se naučí snášet pravidelný chlad (zvláště ve spojení s další pohybovou aktivitou), posiluje imunitní systém. Společně s tím se naučíte lépe zvládat nepohodu a stres. Získáte vytrvalost (té je zapotřebí zvláště na začátku ochlazování, jednoduše abyste neutekli zpátky do tepla), zbavíte se nechutenství a posílíte svůj kardiovaskulární systém.

Otužováním také zvýšíte odolnost proti alergiím, získáte napnutou a dokonale prokrvenou a hydratovanou pokožku, snadněji zhubnete.

Jak se začít otužovat?

S otužováním můžete začít v každém věku. Zvláště na začátku by však mělo být otužování pozvolné a laskavé. Zapomeňte na skoky do ledové vody a nenamáčejte si hlavu. To nechte ostříleným otužilcům.

Nespěchejte na sebe.

Zvláště u dětí a starších lidí začněte s ochlazováním opravdu pomaličku. Nejprve od nohou a pomalu postupujte k horní části těla. Pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo si nejste jisti, zda je pro vás otužování vhodné, raději se poraďte se svým lékařem.

Pro úplný začátek můžete začít sprchováním studenou vodou. Třeba jen pár vteřin. Postupně její teplotu snižujte a prodlužujte čas.

Využijte také střídání studené a teplé vody – pro tyto účely je perfektní Kneippův chodník.

Ochlazovna jako základ wellness

Ať už je vaším cílem rychlé a prudké ochlazení (ovšem vždy se vyhněte teplotnímu šoku) nebo pomalé šetrné ochlazování, pomůže vám k němu několik osvědčených způsobů.

Výhodou některých je, že je můžete využít přímo v přírodě – bez nutnosti jakékoli další investice.

 • Studený vzduch: ochlazení těla pomocí proudícího chladného vzduchu. Nic vás to nestojí, ale bohužel v horkém létě to nefunguje. A pokud to přeženete, můžete v průvanu snadno nastydnout.
 • Led: v zimě když zrovna mrzne lze využít to, co nabízí příroda nebo se musíte spolehnout na techniku. Takže nastupuje ledová studna s kousky ledu nebo sněhopád, kdy na vás padají droboučké krystalky sněhu. Jako levnou či dočasnou variantu lze využít i ledové kostky z mrazáku.
 • Sníh: opět využitelné jen v zimních měsících s výjimkou nížin, kde je i v té době místo sněhu spíše bláto. Stačí tělo potírat sněhem nebo si do čerstvého sněhu lehnout (určitě do něj neskákejte a už vůbec ne po hlavě). Je to ohromně příjemné a osvěžující.
 • Studená voda: podle nás nejlepší způsob ochlazení. Nejčastěji ve formě studené sprchy, polévacího vědra, kádě s ledovou vodou či koupacího jezírka. Za určitých podmínek využitelné po celý rok, v létě i v zimě – viz následující část článku.

Jak jsme napsali v úvodu – pokud uvažujete o pořízení finské sauny, vždy si k ní pořiďte nějakou ochlazovnu. Protože k saunování patří i ochlazování. Jinak jsou zdravotní účinky sauny sotva poloviční.

NÁŠ TIP: automatizovaný ohlazovací bazének SHOKKI

Všechny způsoby ochlazení, rychlé i to pomalé, si můžete užívat v ochlazovacím bazénku. Stačí mu plocha 190 x 120 centimetrů, přívod vody a elektřiny. Můžete ho mít v nadzemní instalaci nebo zapuštěný (což je určitě příjemnější a pohodlnější pro používání).

Ochlazovací bazének SHOKKI můžete umístit do venkovního wellness na zahradě či terase, ale mysleli jsme i na použití v interiéru – díky svému tvaru s ním projdete i standardními 80 cm dveřmi, takže se obejdete bez bourání.

Pro bezpečný vstup do vody slouží tvarované schůdky, které mají protiskluzovou úpravu. Nečistoty z hladiny spolehlivě skončí v přepadovém žlábku.

Celý bazének je vyroben z 12 vrstev kvalitního kompozitního materiálu, takže mu nevadí ani velké změny teplot. Vybírat můžete z 8 barev skořepiny.

Optimální teplotu vody 8 až 12 °C hlídá automatická termoregulace. Pro venkovní použití lze instalovat elektronickou ochranu proti zamrznutí vody v zimě.

Aby byl provoz bez starostí i v horkém létě, je bazének SHOKKI vybaven automatickým dopouštěním vody, včetně možnosti její obměny. Optimální výšku hladiny si tak systém v bazénku hlídá zcela bez vašeho zásahu.

Termoregulační kryt zajistí stálou teplotu vody a minimalizuje náklady na energii.

SPECIFIKACE:

 • rozměr 120 x 190 x 120 cm
 • monolitická kompozitová skořepina
 • objem vody 930 litrů
 • hmotnost bazénku 120 kg
 • teplota vody 8 – 12 °C
 • bílé nebo barevné RGB LED osvětlení
 • výbava na přání: nosný pozinkovaný rám, armatury výpusti a přepadu, termokryt, písková filtrace, nerezové madlo, elektronická ochrana proti zamrznutí včetně ohřevu vody, termoregulace

 

Bazének SHOKKI si můžete prohlédnout v našem wellness showroomu společně s našimi saunami, infrasaunami a vířivkami atd. Přijďte se inspirovat, jak by mohlo vypadat i vaše wellness!

CHCI WELLNESS SNŮ
Od dokonalé relaxace
vás dělí už jen jeden krok.

Kontaktujte nás a realizujte s námi své sny!

#

+420 257 327 220

#

Františka Diviše 1275/1a
Uhříněves, Praha 10