Wellness Vision

Hudba je univerzální jazyk, který dokáže ovlivnit lidské emoce i náladu. Tím, jak se wellness stává stále důležitějším aspektem moderního životního stylu roste i význam správného použití hudby nebo vhodných zvuků při odpočinku. V našem článku si rozklíčujeme jak vhodně využívat zvukovou terapii v domácích i veřejných wellness.

Hudba která léčí, pomáhá a uzdravuje

Určitě si vzpomenete na chvíle, kdy jste se cítili mizerně a poslech oblíbené hudby vám prokazatelně zlepšil náladu.

Gratulujeme, tehdy jste absolvovali první lekci muzikoterapie.

Terapie hudbou využívá konkrétní zvukové vlny k harmonizaci těla a mysli. Jedním z nejznámějších nástrojů zvukové terapie je tibetská mísa.

Užívejte si v klidu sauny muzikoterapii

Ta je vytvořena ze slitiny sedmi kovů a někdy se jí také říká zpívající mísa. Vytváří rezonanční tóny, při kterých může citlivý člověk zažít hluboký stav relaxace a meditace.

V našich wellness na tibetského mnicha s kovovou miskou nejspíš nenarazíte, ale důležité je, že tento tradiční nástroj dokazuje, že hudba a zvuky dokáží ovlivnit naše emoce i náladu.

Libá hudba a zvuky provází lidstvo od nepaměti a to nejen v Tibetu. Například v Bibli se píše, že deprese krále Saula léčil David hraním na harfu. Další cílené používání hudby při odpočinku a meditaci známe ze starověkého Řecka nebo Egypta.

Hudba nepůsobí jen na lidské ucho, ale na celé tělo.

Některé zdroje uvádějí, že hudba ovlivňuje vegetativní funkce lidského organismu a dokáže tak měnit:

  • krevní tlak
  • frekvenci srdečního rytmu
  • rychlost dýchání
  • svalové napětí
  • tepelnou regulaci

Pomalá a harmonická hudba má tendenci uklidňovat a pomáhá při relaxaci. Rychlá a rytmická hudba naopak povzbudí a dodá energii. Klidná melodie a zvuky mohou pomoci snadněji dosáhnout požadovaný stav pohody.

Ve vířivce, v sauně či parní lázni.
Tam všude přijde vhod něco pomalého.

Při koupeli v ochlazovací kádi plné ledu si ale raději pusťte naopak něco dynamického, energického a rychlejšího.

Relaxujte ve své vlastní domácí sauně

Jak vybrat vhodnou hudbu do wellness

Působení hudby je velmi subjektivní. Každý vnímáme hudbu a zvuky jinak. Podstatné však je, že hudbu k terapii nevybíráme podle toho, zda se nám líbí nebo nelíbí.

Zásadní je zde schopnost a síla jejího působení během odpočinku.

Každá hudba má tři složky:

  • rytmickou
  • harmonickou
  • melodickou

Rytmus je důležitý pro pohyb a udává tempo (rychlost) hudby. Harmonickou složku vnímáme přirozeně a spadají pod ní i běžné zvuky přírody jako zpěv ptáků, šumění moře či listí na stromech nebo lidská řeč. Melodie je tvořena jednotlivými tóny a je pro vnímání hudby zcela zásadní.

Pro relaxaci a odpočinek je vhodná pomalá a klidná hudba.

Z klasické romantické hudby můžeme doporučit skladby Beethovena, Chopina nebo Čajkovského. Vhodná je i etnická hudba, zejména tibetská nebo indická, která využívá speciální nástroje vydávající vhodné frekvence a vibrace a je inspirativní.

V hudební knihovně Spotify či Apple Music nebo Tidal zkuste hledat v těchto kategoriích:

  • ambientní hudba
  • meditační hudba
  • relaxační hudba
  • chill out hudba
  • tibetská hudba

Moderní hity pop-music nejsou do wellness vhodné: většinou mají příliš rychlý rytmus a hlavně jsou krátké.

Relaxace je velmi důležitá

Pro zpomalení tělesných procesů je potřeba mnohem větší délka skladeb, často až desítky minut. Jde tedy spíše o souhrn zklidňujících a uchu lahodících zvuků jejichž rytmus by měl mít méně než 60 úderů za minutu.

Čím pomalejší hudba, tím lepší výsledek a relaxační prožitek můžete očekávat.

Důležitá je i hlasitost hudební produkce nebo zvuků. Ta by měla být spíše tišší, aby nerušila klidnou atmosféru ve wellness.

K muzikoterapii patří poloha těla vleže nebo vsedě a klidné a spíše hlubší dýchání. To vše napomáhá hlubokému a silnému okysličení mozku.

Někteří terapeuté doporučují přidat se ke zvukům hudby. Stačí tiché mručení. Říká se tomu aktivní muzikoterapie a takové zapojení do hudby pomáhá pro sebeuvědomění a vyjádření osobních pocitů.

To vše může v optimálním případě vést ke spuštění samoléčebných procesů a celkové harmonizaci energetického systému lidského těla.

V lékařství se muzikoterapie využívá k léčbě poruchy nálad, při některých neurologických a psychiatrických onemocněních. Je prokázáno, že vhodná hudba působí preventivně proti depresi, snižuje hladinu úzkosti a posiluje emoční stabilitu.

Vhodná hudba navíc přirozeně pomáhá k tzv. “dobití baterek”, jaké všichni dobře známe. A redukuje stres.

Tyto aspekty napomáhají silnějšímu zážitku a celkovému prožitku během wellness procedur. Současně hudební složka podporuje fantazii, vnímání a uvědomování sebe sama.

Pokud ve wellness budete ve společnosti dalších podobně naladěných lidí, napomůže hudba sdílet pocity, emoce i zážitky.

Zvláště, pokud budete v rodinném kruhu.

Saunujte se svými nejbližšími

Integrace hudby do architektury wellness

Při navrhování wellness prostoru je nutné zvuk a hudbu zahrnout do samotné konstrukce již během montážních prací.

Využívají se akustické prvky, jako jsou zvukově izolované místnosti, které zabezpečí, že zvuková terapie bude maximálně efektivní a nebude rušit zbývající část wellness.

Protože je ve většině částí wellness vysoká vzdušná vlhkost – typicky sauna, parní lázeň nebo vířivka – není možné použít klasickou techniku. A protože pára stoupá ke stropu, je potřeba přizpůsobit i místo montáže reproduktorů. Lépe jim bude ve stěně.

Ve wellness se pro přehrávání hudby využívají speciální zvukové moduly, které jsou umístěné v externí místnosti. Ty moderní dokáží přehrávat hudbu z mnoha zdrojů, například i přes Bluetooth konektivitu.

Speciální reproduktory jsou přímo určeny do vlhkého prostředí a nevadí jim ani vysoké teploty ve finské sauně.

V našem wellness showroomu vám využití techniky ve wellness prostorách rádi předvedeme. Domluvte si termín své návštěvy, aby se vám náš specialista mohl plně věnovat.

CHCI WELLNESS SNŮ
Od dokonalé relaxace
vás dělí už jen jeden krok.

Kontaktujte nás a realizujte s námi své sny!

#

+420 257 327 220

#

Františka Diviše 1275/1a
Uhříněves, Praha 10