Wellness Vision

Nový bazén může být hlavním prvkem vašeho venkovního i domácího wellness. Pokud jste ve fázi výběru bazénu, čeká vás důležité rozhodnutí, jakým způsobem docílit dokonale čisté a křišťálové vody. Prozradíme vám, jaké výhody a nevýhody mají dva nejčastější způsoby úpravy vody v bazénu: sůl a chlór.

Voda v bazénu chce péči

Mnoho lidí překvapí, když jim řekneme, že o bazén je potřeba se starat. Jako majitele bazénu vás čeká mnoho pravidelných činností. Jinak se voda začne poměrně rychle kazit.

S rostoucími teplotami vzduchu se zvyšuje teplota bazénové vody a mění se alkalita a hodnoty pH. A žádný majitel bazénu netouží po tom, aby se mu krásně čistá voda zakalila nebo zezelenala.

Vodě proto musíme pomoci – zamezit růstu řasy a stabilizovat chemické hodnoty v rozmezí, které udrží vodu krásně čistou.

A řekněme si narovinu: bez chemie to nepůjde.

Sladká voda v bazénu = chlorovaná voda

Nejčastější a nejjednodušší řešení úpravy vody v bazénu je na bázi chloru. Princip je jednoduchý.

Chlor ničí bakterie, viry a řasy. Bazénová technologie dávkuje automaticky a pravidelně chlorovou chemii do vody v bazénu v množství, které nastaví uživatel.

Je nutné dbát pečlivě na dávkování chloru. Pokud byste dodali do vody vyšší množství chloru, může dráždit sliznice a kůži koupajících se osob.

Při správném dávkování nehrozí žádné zdravotní potíže – důkazem je používání této technologie ve veřejných bazénech nebo zdravotnických zařízeních.

A pokud je vaším snem nerezový bazén, je pro vás sladká voda jedinou možností.

Výhody chlorovaného bazénu:

 • Prověřená technologie a způsob úpravy vody
 • Snadná aplikace (automaticky nebo ručně)
 • Silný účinek proti řasám a bakteriím už při relativně malém množství
 • Výhodný nákup (tablety nebo roztoky jsou často v cenových akcích)
 • Při správném dávkování žádné zdravotní riziko

Nevýhody chlorované vody:

 • U citlivých osob může dráždit oči, nos, pokožku
 • Chlor může vyvolat alergické reakce
 • Potřeba pečlivého a pravidelného dávkování
 • Vůně chloru (signalizuje vysoký obsah chloru ve vodě nebo špatné odvětrání)
 • Náklady na bazénovou chemii

 

Kyslíkové tablety

Další možností úpravy vody, pokud se chceme vyhnout chloru, nebo jeho použití minimalizovat, je přidávání kyslíkových tablet. Výhodou je, že nedráždí oči a sliznice, ale používají se většinou s flokulanty (roztok nebo tablety) – což je ale další chemie.

Celkově je tento způsob úpravy vody v bazénu dražší než chlor nebo sůl.

UV lampy

Toto řešení se používá v přírodních koupacích jezírkách a je šetrné k životnímu prostředí. Speciální ultrafialová lampa pomocí ultrafialového záření ničí ve vodě bakterie a mikroorganismy.

Ale samotná UV lampa vám čistou vodu v bazénu neudrží – avšak dokáže snížit množství použití chemie v bazénu až o ¾. Nevýhodou pak je relativně krátká životnost UV lampy, většinou postupně ztrácí účinnost po jedné sezóně.

Bazénový ionizátor

Dokonale tento způsob úpravy bazénové vody funguje u menších bazénů. Principem je uvolňování iontů mědi, zinku a stříbra do vody. Tyto kovové ionty ničí bakterie i řasy a snižují tak potřebu použití další bazénové chemie.

Bazén se slanou vodou

Častým omylem je, že slaná voda v bazénu je voda bez chloru.
To není pravda.

U bazénů se slanou vodou se používá k úpravě vody mořská sůl (NaCl = chlorid sodný). Pomocí elektrolýzy se pak chemickou reakcí uvolňuje do vody chlor – ten je však čerstvý a plynný.

Chemicky během elektrolýzy vzniká kyslík, ozon a chlor. Ten je šetrnější k lidskému zdraví než chlor v tabletách u sladké bazénové vody, ale stále to je chlor. Nevyvolává však alergické reakce a nemá onen pověstný nepříjemný zápach.

Slaná voda v bazénu obsahuje až 10x méně soli, než pravá mořská voda. Při tomto způsobu úpravy vody je nutné dbát mnohem pečlivěji na dávkování soli, protože její dávkování není tak přesné jako u chloru v podobě tablet.

Častěji zde může docházet k poklesu množství chloru ve vodě a tím i její schopnosti vyrovnat se s bakteriemi nebo řasami a následnému zkažení vody.

I ve slaných bazénech je potřeba měřit volný i vázaný chlor a vztahují se na něj stejná pravidla, jako na bazény s chlorovanou a sladkou vodou.

Výhody slané vody:

 • Slané prostředí potlačuje růst a množení mikrobů a řas
 • Šetrnější k životnímu prostředí
 • Nižší provozní náklady než u chlorovaného bazénu
 • Bez zápachu
 • Antiseptické účinky
 • Vyhovuje i alergikům, kterým vadí běžná chlorovaná voda
 • Pozitivně působí na kožní onemocnění

Nevýhody slané vody:

 • Vyšší počáteční investice do technologie
 • Koroze nerezových součástí bazénu (nutno použít plast nebo titan)
 • Potřeba větší pečlivost dávkování, hrozí zkažení vody

Chcete poradit s výběrem bazénu nebo technologie?

Nabízíme vám výrobu a montáž malých i velkých bazénů jako součást malých i velkých wellness.  Bohužel, bazény nedodáváme samostatně, jen v rámci wellness.

Kontaktujte nás nebo se za námi zastavte v našem wellness showroomu v Praze – Uhříněvsi.

CHCI WELLNESS SNŮ
Od dokonalé relaxace
vás dělí už jen jeden krok.

Kontaktujte nás a realizujte s námi své sny!

#

+420 257 327 220

#

Františka Diviše 1275/1a
Uhříněves, Praha 10